wyznawca
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
7 lipca
Życiorys św. Pantena z Aleksandrii
Święty Panten jest najstarszym wyznawcą Aleksandrii (Egipt) znanym z imienia, a zarazem pierwszym z chrześcijańskich myślicieli aleksandryjskich, związanych z powstaniem tak zwanej Szkoły Katechetycznej. Był mężem wielkiej kultury. Ulegał może najpierw wpływom stoików, ale niektórzy przypuszczają, że był przede wszystkim judeochrześcijaninem, związanym ze środowiskiem palestyńskim.
Znał język hebrajski. Dzięki niemu Klemens Aleksandryjski przejął tradycje judeochrześcijańskie dotyczące Jakuba i doktryn apokaliptycznych. W Egipcie uczył egzegezy zwróconej ku poznaniu duchowemu, ku gnozie, która nie była gnozą heretycką, ale zapewniała prymat kontemplacji, wiodła ku przebóstwieniu człowieka, ku jego upodobnieniu do Boga. Euzebiusz przyznaje mu autorstwo pism, ale nie podaje ich tytułów. To samo później robili Hieronim i może Maksym Wyznawca oraz – choć znacznie później – Anastazy Synaita i Focjusz.
Zmarł około 190 roku. Do martyrologium wpisano go pod dniem 7 lipca, natomiast Koptowie wspominają go 22 czerwca, a od 1908 roku wydają w Aleksandrii czasopismo swego patriarchatu pod tytułem Pantainos.
Modlitwa do św. Pantena z Aleksandrii
Wszechmogący Boże, niech przykłady Twoich świętych pociągają nas do lepszego życia, spraw, abyśmy nieustannie naśladowali czyny świętego Pantena, którego pamięć czcimy. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.