ojciec Kościoła
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
22 lutego
Życiorys św. Papiasza z Hierapolis
Święty Papiasz jest postacią mało znaną. Trudno nawet ustalić dokładną datę i miejsce urodzenia. Prawdopodobnie pochodził z Azji Mniejszej, a lata jego życia określa się na około 70 –135 rok. Podstawowym źródłem wiedzy o tym najstarszym Ojcu Apostolskim jest Historia Kościelna Euzebiusza z Cezarei.
Papiasz był uczniem Jana prezbitera, mylnie identyfikowanego ze św. Janem Apostołem, znał się ze św. Polikarpem ze Smyrny. Piastował urząd biskupa Hierapolis w tym samym czasie, co Justus w Jerozolimie (99-111). Papiasz jest autorem Wyjaśnień mów Pańskich. Do naszych czasów z tego dzieła zachowało się 13 fragmentów przekazanych nam przez św. Euzebiusza z Cezarei i św. Ireneusza z Lyonu.
Termin logion, użyty przez autora w tytule dzieła w czasach starożytnej Grecji rozumiany był jako zbiór sentencji i proroctw bóstw. Zatem na podstawową część Wyjaśnień składały się wypowiedzi Jezusa zapisane przez autora, a zasłyszane od prezbiterów przekazujących Ewangelię w formie ustnej. Najczęściej wspomina Jana prezbitera i Arystiona, na których wiedzę się powoływał. Wypowiedzi te zapewne Papiasz zbierał przez wiele lat, a za wyznacznik ich prawdziwości postawił sobie zgodność z ortodoksyjną doktryną. Dzieło ukończył prawdopodobnie w 130 lub 135 roku w Hierapolis. Do każdej mowy dodał egzegezę, czyli objaśnienie znaczenia wypowiedzi i jej teologicznego sensu. Dzieło to zwraca na siebie uwagę szczególnie ze względu na najstarsze informacje o Ewangelii św. Marka i św. Mateusza.
Omawiając postać Papiasza z Hierapolis należy wspomnieć o millenaryzmie, którego Papiasz był wyznawcą. Jest to pogląd oparty na Biblii, głoszący wiarę w tysiącletnie panowanie Królestwa Bożego, które ma być czasem zbawienia i szczęśliwości na Ziemi. Warto dodać, że o osobie Papiasza pisali także: św. Hieronim w De Viris illustribus i Apolinary z Laodycei. Wymienia się go we fragmencie nr 14 Kodeksu Watykańskiego zwanego Aleksandryjskim, w łacińskim Wstępie do Ewangelii, w Kodeksie Toletańskim z VIII wieku i w Kodeksie Watykańskim (Codex Reginae Suciae).
Modlitwa do św. Papiasza
Panie Boże, Ty dałeś świętemu Papiaszowi głębokie poznanie Twojej prawdy, spraw, abyśmy za jego wstawiennictwem wiernie strzegli nauki, którą głosił, i świadczyli o niej naszym życiem. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.