biskup, męczennik, ojciec apostolski
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
23 lutego

Życiorys św. Polikarpa ze Smyrny
Święty Polikarp urodził się około 69 roku. Był uczniem św. Jana Ewangelisty i biskupem Smyrny. W Rzymie, jako rzecznik Kościołów Azji Mniejszej pertraktował z papieżem Anicetem w sprawie uzgodnienia terminu wielkiego postu. I chociaż do uzgodnienia nie doszło, nie naruszyło to jedności. W czasie pobytu w Rzymie Polikarp miał nawrócić wielu zwolenników Walentyna i Marcjona.
Polikarp był już w poważnym wieku – miał 86 lat – gdy został oskarżony o lekceważenie pogańskiego zwyczaju. Prokonsul Stacjusz Kodrados nakłaniał go do zaparcia się wiary, na co św. Polikarp odpowiedział: Osiemdziesiąt sześć lat służę Chrystusowi, nigdy nie wyrządził mi krzywdy, jakżebym mógł bluźnić memu Królowi i Zbawcy? Został więc skazany na śmierć przez spalenie. Gdy na stadionie wykonywano na nim wyrok, płomienie się go nie imały. Zabito go więc pchnięciem sztyletu.
Pozostawił po sobie list do Filipian – świadectwo tradycji apostolskiej. Cennym pomnikiem literatury starochrześcijańskiej jest też Martyrium Policarpi – jedno z najstarszych akt męczeńskich, pierwotny opis, który zaświadcza nie tylko o samym męczeństwie, ale także o kulcie męczennika, dorocznej pamiątce i zwyczaju święcenia jej u grobu czczonego bohatera wiary.
Myśli św. Polikarpa ze Smyrny
„Początkiem wszelkiego zła jest zachłanność na pieniądze”.
„Nauczajcie wszystkich umiaru i sami go zachowujcie. Kto bowiem nie umie sobą samym kierować, jakże będzie innych do tego zachęcał?”
Modlitwa do św. Polikarpa
Boże, Panie całego stworzenia, Ty przyjąłeś świętego Polikarpa, biskupa, do grona męczenników, za jego wstawiennictwem udziel nam łaski, abyśmy mogli pić z kielicha męki Chrystusa i zmartwychwstali do życia wiecznego. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święty Polikarp ze Smyrny jest wzywany w bólach ucha.