filozof
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
25 czerwca

Życiorys św. Prospera z Akwitanii
Święty Prosper z Akwitanii urodził się w ostatnich latach IV wieku. Wiemy, że zdobył solidne wykształcenie, być może w Bordeaux. Potem przebywał w Prowansji, w bliskim kontakcie z tamtejszymi klasztorami, ale nie wiemy, czy sam był mnichem.
Jeśliby jego autorstwu przypisać Poema coniugis ad uxorem, należy raczej zakładać, że był żonaty. Zapoznawszy się z pismami św. Augustyna otrzymał potem od wielkiego doktora traktat De praedestinatione sanctorum. W latach 429-430 udał się ze swym przyjacielem Hilarym do Rzymu. Dzięki nim papież Celestyn skierował do biskupów Galii list w obronie nauki św. Augustyna.
Wróciwszy do Prowansji, Prosper sam zredagował kilka pism, w których brał w obronę wielkiego mistrza. Gdy Leon Wielki wracał do Rzymu, aby zasiąść na stolicy Piotrowej, zabrał Prospera ze sobą. Wedle Gennadiusza miał tam redagować niektóre listy papieża. Sam napisał sporo, przy czym jego spuścizna literacka w dużej mierze nie została dostatecznie przebadana. Kiedy Prosper z Akwitanii zakończył życie, nie wiemy. W swej Kronice mówi jeszcze o wydarzeniach z 455 roku. Zmarł zapewne wkrótce po nich. Martyrologium Romanum wspomina go 25 czerwca.
Modlitwa do św. Prospera z Akwitanii
Boże, tylko Ty jesteś święty i bez Ciebie nikt nie jest dobry, spraw za wstawiennictwem świętego Prospera, abyśmy prowadzili życie prawdziwie chrześcijańskie i mogli oglądać Twoją chwałę w niebie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.