męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
29 stycznia
Życiorys św. Sarbela z Edessy
Święty Sarbel według apokryficznych akt męczeństwa miał być kapłanem pogańskim w Edessie (dzisiejsza Turcja) za czasów cesarza Trajana. Podczas wielkich uroczystości na cześć pogańskiego bóstwa, którym przewodniczył, upomniał go miejscowy biskup Barsamaj. Te słowa tak zapadły Sarbelowi w serce, że nawrócił się następnego dnia.
Wieść o tym wydarzeniu poruszyła całe miasto. Sędzia Lazaniasz nakazał wówczas aresztować Sarbela, a następnie poddać go torturom. Po długich próbach złamania oporu, skazał go w końcu na ścięcie. Po nim zginęła też jego siostra Bebaja. Miało to miejsce około 250 roku.
W martyrologiach syryjskich męczennicy wspominani byli pod różnymi datami: 14 października, 27 lutego, 5 i 9 sierpnia. Niektóre martyrologia wyznaczały jeszcze inny termin. Baroniusz natomiast umieścił ich pod datą 29 stycznia i tak są wspominani w nowym Martyrologium Romanum. Warto jeszcze dodać, że do dziś zachowała się homilia, którą na ich cześć ułożył Jakub, biskup Sarug.
Modlitwa do św. Sarbela z Edessy
Wszechmogący, wieczny Boże, z Twoją pomocą święty Sarbel aż do śmierci walczył w obronie wiary, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy z miłości ku Tobie cierpliwie znosili wszelkie przeciwności i ze wszystkich sił dążyli do Ciebie, bo Ty jesteś prawdziwym życiem. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.