biskup
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
2 sierpnia
Życiorys św. Serenusa z Marsylii
Święty Serenus był biskupem Marsylii (Francja). Wiadomości o nim czerpiemy przede wszystkim z listów, które wysłał do niego papież Grzegorz Wielki. Z listów tych dowiadujemy się, że Serenus posunął się do połamania i zniszczenia obrazów, chcąc w ten sposób przeszkodzić w oddawaniu im czci. Papież dwukrotnie pisze do niego w tej samej sprawie, chwaląc go i równocześnie ganiąc: chwali gorliwość w postawie, by nie oddawano czci dziełom rąk ludzkich, ale gani za fakt zniszczenia obrazów. Dlatego bowiem – pisze papież – używa się w kościołach malowideł, by ci, którzy czytać nie umieją, patrząc przynajmniej na ściany, czytali to, czego w książkach czytać nie potrafią. Zadanie Serenusa powinno się sprowadzać do tego, aby obrazy zachować, a ludność odwieść od oddawania im czci.
W drugim liście, pisanym w tej sprawie do Serenusa, papież powtarza zasady wyłożone poprzednio, jakimi biskup winien się kierować, zwracając uwagę na to, że malowidła w kościele należą do dawnego zwyczaju, którego naruszenie powoduje sprzeciw wiernych. Takiego akurat sprzeciwu doświadcza Serenus, zawiniwszy najpierw sam przez własną nieroztropność.
Ten sam papież prosił Serenusa również o życzliwe przyjęcie Augustyna (późniejszego biskupa Canterbury), który udawał się do Anglosasów. Wedle legendy Serenus zmarł w czasie powrotnej podróży z Rzymu, w miejscowości Biandrate, w diecezji Vercelli (Włochy). Miało to miejsce około 600 roku, zapewne w dniu 2 sierpnia, w którym biskup jest wspominany. Pochowano go na polu w pobliżu Biandrate. Wiele lat później jego grób został odnaleziony przez rolnika pracującego w polu. W 1839 roku relikwiarz świętego Serenusa przeniesiono z Biandrate do Marsylii.
Modlitwa do św. Serenusa z Marsylii
Boże, Ty włączyłeś do grona świętych pasterzy świętego Serenusa, odznaczającego się wiarą, która zwycięża świat, i gorącą miłością ku Tobie, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy trwając w wierze i miłości, zasłużyli na udział w jego chwale. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.