król
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
30 czerwca
Życiorys św. Władysława Węgierskiego
Święty Władysław Węgierski był synem króla węgierskiego Beli I i Rychezy, córki króla polskiego Mieszka II. Urodził się w Krakowie (Polska). Dzieciństwo i młodość spędził na dworze Kazimierza Odnowiciela, a potem Bolesława Śmiałego. Znał dobrze język polski i polskie obyczaje. Gdy miał 16 lat udał się na Węgry. Po śmierci starszego brata Gejzy objął panowanie. Na początku było mu trudno panować, gdyż walczył ze sprowadzonymi przez przeciwników jego sukcesji Awarami i Pieczyngami, a następnie z cesarzem niemieckim Henrykiem IV, który najechał Węgry.
Władysław był wzorem średniowiecznego rycerza. Słynął ze świątobliwego życia. Po przyłączeniu Kroacji do korony węgierskiej w Zagrzebiu ufundował biskupstwo. Zmarł 29 lipca 1095 roku w Nitrze na Węgrzech (obecnie Słowacja). Kanonizował go w 1192 roku papież Celestyn III. Jest patronem Węgier. W ikonografii święty Władysław przedstawiany jest z insygniami królewskimi. Jego atrybutami są: anioł podający włócznię, chorągiew, krzyż, turban turecki.
Modlitwa do św. Władysława Węgierskiego
Boże, Ty przeniosłeś świętego Władysława od trosk ziemskiego panowania do chwały królestwa niebieskiego; spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy spełniając nasze doczesne obowiązki, szukali królestwa wiecznego. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święty Władysław jest patronem Węgier.