biskup i męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
2 listopada
Życiorys św. Wiktoryna z Poetavium
Święty Wiktoryn był biskupem Poetavium, miasta położonego w ówczesnej Panonii, nad Dunajem (dziś Ptuj, w Słowenii). Jego stolica biskupia leżała na skrzyżowaniu ważnych dróg handlowych i była ośrodkiem prosperującego rolnictwa, a także rozwijającego się rzemiosła. Chrześcijaństwo dotarło tam dość wcześnie.
Za Wiktoryna była tam już chyba dość liczna gmina chrześcijańska, a w niej nie tylko ludzie prości, ale także wierni o wysokiej kulturze. O samym Wiktorynie nie ma zbyt wielu wiadomości. Wiemy, że pochodził z Grecji i był człowiekiem wykształconym. Jest też wysoce prawdopodobne, że przebywał w Jerozolimie i że odwiedził bibliotekę, którą założył biskup Aleksander.
W martyrologiach Usuarda i Adona wspominano go jako męczennika. Przypuszcza się, że zginął w czasie prześladowań za Dioklecjana około 303 roku. Wspomnienie z 2 listopada było zapewne związane z translacją relikwii do Rzymu.
Wiktoryn napisał wiele komentarzy do Pisma św., lecz wszystkie te pisma zaginęły. We fragmentach ostały się dziełka De decem virginibus, De fabrica mundi, a zwłaszcza Komentarz do Apokalipsy. Św. Hieronim miał powiedzieć, że dzieła Wiktoryna miały wysublimowane znaczenie, chociaż łacina była prosta, ponieważ autor był z urodzenia Grekiem.
Modlitwa do św. Wiktoryna z Poetavium
Wszechmogący i miłosierny Boże obchodzimy dzień zwycięstwa Twojego męczennika, Wiktoryna, biskupa, któremu dałeś nieugiętą stałość w cierpieniach, otocz nas swoją opieką i wybaw od zasadzek nieprzyjaciół. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.