męczennicy
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
2 czerwca
Święci Męczennicy z Lyonu
Męczennicy z Lyonu (łac. Lugdunum) ponieśli śmierć męczeńską w 177 roku. Najważniejszym, a zarazem najcenniejszym świadectwem ich męczeństwa jest List Kościołów Lyonu i Wienny (dziś Vienne). List ten przekazał Euzebiusz z Cezarei w swojej Historii kościelnej.
Wydarzenia tam opisane miały miejsce za panowania Marka Aureliusza i Lucjusza Werusa, w okresie dla Cesarstwa bardzo trudnym. Panująca epidemia dżumy i klęski wojenne wywołały lęk przed gniewem bogów mających karać Rzymian nieszczęściami. Winną za te nieszczęścia obarczono chrześcijan.
Lyon było jednym z największych miast Imperium i miało własny garnizon wojskowy dowodzony przez trybuna, który właśnie aresztował przyszłych męczenników. Pierwsza część przesłuchania odbywała się przed władzami miejskimi, ale wyrok skazujący ich na śmierć mógł być podjęty tylko przez namiestnika. Ten uznał za stosowne odwołać się do cesarza, który polecił obywateli rzymskich, którzy byli chrześcijanami, ukarać śmiercią przez ścięcie, a pozostałych rzucić dzikim zwierzętom. Natomiast ci, którzy by się zaparli swej wiary mieli być uwolnieni.
Początkowo jedynym oskarżeniem było to, że byli chrześcijanami. Potem oskarżono ich, że urządzają uczty tiestiejskie (ludożerstwo), że żyją w związkach kazirodczych jak Edyp i o wiele innych strasznych rzeczy. Te oskarżenia sprawiły, że odwrócili się od nich nawet ci, którzy do tej pory nie byli do nich negatywnie nastawieni przez choćby więzy pokrewieństwa.
Wszyscy męczennicy przeszli straszliwe tortury. Niektórzy początkowo załamali się i wyprali Chrystusa, ale dzięki modlitwom i przykładzie innych powrócili do wiary. Część z wycieczenia zmarła w więzieniu, część na arenie rzucona dzikim zwierzętom na pożarcie, a chrześcijanie, którzy posiadali obywatelstwo rzymskie zostali ścięci mieczem.
Wart wspomnieć, że Euzebiusz wymienia tylko 10 imion męczenników z Lyonu, choć według niego List zawierał pełną listę imion ze wskazaniem okoliczności śmierci. Imiona te mogły być wymieniane w różnych dokumentach. Według A. Quentina najbliższa wersji oryginalnej jest lista imion w legendarium Bruxa.
Na koniec warto dodać, że wciekłość niewierzących była tak wielka, że nie dali pochować męczenników. Ciała zmarłych w więzieniu zostały rzucone na pożarcie psom, a resztki i pozostałe zwłoki leżały sześć dni pod gołym niebem i nie zostały pogrzebane. Następnie zostały spalone i wrzucone do rzeki Rodanu.
Lista 48 Męczenników z Lyonu (alfabetycznie)
Czego uczą nas Męczennicy z Lyonu dziś?
Święci męczennicy z Lyonu uczą nas przede wszystkim odwagi w wyznawaniu wiary i niezłomności w obliczu prześladowań. Ich historia przypomina, że prawdziwa wiara wymaga nie tylko duchowego, ale i moralnego męstwa. Współcześni chrześcijanie mogą czerpać z ich przykładu, ucząc się niezłomnej wiary, wzajemnego wsparcia w trudnych chwilach oraz lojalności wobec przekonań, niezależnie od przeciwności. Ich świadectwo przypomina nam także o znaczeniu wspólnoty, która może być źródłem siły, męstwa i nadziei.