Gerwazy i Protazy
Święci Gerwazy i Protazy, byli braćmi bliźniakami, którzy ponieśli śmierć męczeńską za Chrystusa. Ich relikwie są znajdują się w Mediolanie.
Święci Gerwazy i Protazy, byli braćmi bliźniakami, którzy ponieśli śmierć męczeńską za Chrystusa. Ich relikwie są znajdują się w Mediolanie.
Święci Męczennicy z Dorostorum – św. Nikander i św. Marcjan byli żołnierzami, którzy ponieśli śmierć męczeńską pod koniec III wieku.
Święci Męczennicy z Apollonii wspominani są w Martyrologium Romanum 17 czerwca. Śmierć męczeńską ponieśli pod koniec III wieku w Apollonii.
Święci Męczennicy z Lyonu ponieśli śmierć w 177 roku. Ich męczeństwo zapisano w Liście, który w swej Historii Kościelnej zamieścił Euzebiusz.
Święci Artemiusz i Paulina z Rzymu, ojciec i córka, którzy po nawróceniu ponieśli śmierć męczeńską w 302 roku. Wspominani razem 6 czerwca.
Święci Marcelin i Piotr, męczennicy, którzy ponieśli śmierć męczeńską podczas prześladowań za cesarza Dioklecjana w 304 roku.
Błogosławione męczennice – s. Maria Paschalis i 9 Towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety (siostry elżbietanki) wspominane 11 maja.
Błogosławiona Rodzina Ulmów poniosła śmierć męczeńską 24 marca 1944 r. za to, że ukrywała w swoim domu Żydów. Beatyfikowani 10 września 2023.
Święci Męczennicy Turyńscy – Oktawiusz, Solutor i Adwento są mało znani. Są patronami Turynu, gdzie wspomina się ich 20 stycznia.
Błogosławione Męczennice z Madrytu, to 7 sióstr wizytek, które poniosły śmierć w 1936 roku. Beatyfikował je Ojciec Święty Jan Paweł II.
13 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował w Warszawie 108 Męczenników II wojny światowej. Poznajmy ich sylwetki.
Martyrologium Romanum wspomina 103 Męczenników Koreańskich 20 września (wspomnienie Andrzeja Kim Tae-gŏn, Pawła Chŏng Ha-sang i towarzyszy).
Pierwsi Męczennicy Polski – bracia Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn zostali zabici w nocy z 10 na 11 listopada 1003 roku.
Święci Męczennicy z Isfahanu w Persji (obecnie Iran) zginęli za wiarę w Chrystusa w 345 roku, za panowania króla Sapora II.
Święci męczennicy scylitańscy biorą swoją nazwę od Scillium, nie zidentyfikowanej dotąd miejscowości w Numidii (Afryka Północna), z której pochodzili.
Już od połowy III wieku dnia 29 czerwca kościół obchodzi uroczystość ku czci świętych Apostołów Piotra i Pawła. Obaj ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie.
Błogosławieni Męczennicy z Pratulina ponieśli śmierć męczeńską w obronie wiary i kościoła. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy beatyfikował Jan Paweł II.
19 stycznia „Martyrologium Romanum” wspomina świętych męczenników z Persji: Mariusza, jego żonę Martę oraz ich synów Audyfaksa i Abakuka.
17 stycznia „Martyrologium Romanum” wspomina świętych męczenników z Langres: Speuzypa, Eleuzypa, Meleuzypa, oraz Leonilę.