męczennica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
1 kwietnia
Życiorys św. Agape z Tesaloniki
Święta Agape jest postacią mało znaną. Najbardziej wiarygodne wiadomości pochodzą z Akt męczeńskich napisanych przez naocznego świadka jej męczeństwa, chociaż z czasem okraszonych dodatkami dla zbudowania czytelnika.
Agape była mieszkanką Tesalonik (Macedonia). Miała jeszcze dwie siostry Irenę i Chionię, które dzieliły z nią los. Należały do obywatelek zamożnych z wyższej sfery. Kiedy w Tesalonikach nastąpiły prześladowania za cesarza Dioklecjana, jednego z największych wrogów chrześcijan, władze od razu skierowały swoją uwagę na siostry znane ze swojego przywiązania do wiary chrześcijańskiej. Zdążyły one jednak uciec i ukryć się w górach. Przedtem schowały święte księgi. Do miasta wróciły, gdy atmosfera się uspokoiła. Jednak znalazł się donosiciel. Siostry zostały wezwane przed prefekta Dulcycjusza. Ten usiłował skłonić je do odstąpienia od wiary w Chrystusa. Najstarsza – Agape – oświadczyła: Nie mogę stać się niewolnicą szatana. Nie dam się zwieść, w sprawach wiary jestem stanowcza. Wszystkie wykazały taką samą stanowczość w wierze. Rozgniewany prefekt wydał na nie okrutny wyrok śmierci przez spalenie w płomieniach.
Śmierć męczeńską poniosły l kwietnia 304 roku. Agape i Chionia są wspominane w Martyrologium Romanum razem w dniu śmierci (dies natalis), natomiast wspomnienie św. Ireny przypada na dzień 5 kwietnia.
Modlitwa do św. Agape
Wszechmogący, Wieczny Boże, z Twoją pomocą święta Agape, aż do śmierci walczyła w obronie wiary, spraw za jej wstawiennictwem, abyśmy z miłości ku Tobie cierpliwie znosili wszelkie przeciwności i ze wszystkich sił dążyli do Ciebie, bo Ty jesteś prawdziwym życiem. Amen.