biskup
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
26 lutego
Życiorys św. Aleksandra z Aleksandrii
Święty Aleksander urodził się około 250 roku w Aleksandrii (Egipt), która należała do najważniejszych ośrodków życia chrześcijańskiego. Już od młodości poświęcił swe życie służbie Bogu. W roku 313, po śmierci Achillesa, został wybrany biskupem, a tym samym patriarchą Aleksandrii.
Jego największą zasługą była obrona czystości wiary i nauki Kościoła przed szerzącą się herezją arianizmu, która zaprzeczała bóstwu Chrystusa. Błędy głoszone przez Ariusza potępił na synodach biskupów Egiptu i Libii. Napisał także list do cesarza Konstantyna Wielkiego z prośbą o zwołanie soboru powszechnego, który odbył się w 325 roku w Nicei (Mała Azja). W soborze wzięło udział 318 biskupów, a Aleksander mając u boku młodego diakona Atanazego – wybitnego teologa, dzielnie bronił prawowierności. Sobór swoim autorytetem potwierdził błędy Ariusza.
Aleksander wyróżniał się także jako doskonały administrator i duszpasterz. Wystawił w Aleksandrii największy kościół ku czci św. Teonasa. Mnichom żyjącym w wielkich koloniach w Egipcie posyłał kapłanów. Zostawił także 70 listów do różnych hierarchów, które są cennym świadectwem dziejów Kościoła. Święty zmarł 18 kwietnia 326 roku. W Martyrologium Romanum wspominany jest 26 lutego, natomiast Kościół grecki czci jego pamięć 20 maja (dzień rozpoczęcia soboru nicejskiego).
Modlitwa do św. Aleksandra
Boże, Światło i Pasterzu wiernych, Ty postawiłeś świętego Aleksandra biskupa na czele Twojego ludu, aby go karmił słowem i kształtował przykładem, spraw, abyśmy za jego wstawiennictwem zachowali wiarę, której nauczał i szli drogą, którą wskazywał. Amen.