biskup
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
7 czerwca
Życiorys św. Antoniego Marii Gianelli
Święty Antoni Maria Gianelii urodził się 12 kwietnia 1789 roku w Cerreto (Włochy), w biednej i pobożnej rodzinie chłopskiej. W wieku sześciu lat zaczął uczęszczać do szkoły parafialnej prowadzonej przez księdza proboszcza Franciszka Ricci oraz ks. Antoniego Arbasetti Castellani. W dzieciństwie dużo się modlił, uczył i ciężko pracował. Był tak pobożny i wykazywał tak wielką gorliwość w służbie Bożej, że Nicoletta Aserreto z Rebisso, bogata wdowa i właścicielka ziemi jego ojca, postanowiła opłacać jego naukę w seminarium w Genui i w listopadzie 1807 roku przedstawiła go arcybiskupowi Józefowi Spina.
Antoni był wyróżniającym się studentem, poznając teologię dogmatyczną, moralną i liturgikę i 24 maja 1812 roku otrzymał święcenia kapłańskie w kościele Matki Bożej z Góry Karmel w Genui, za specjalną dyspensą papieską ze względu na wiek (brakowało mu prawie roku do wymaganych przez prawo kanoniczne 24 lat). Pierwszą Mszę świętą odprawił w swojej rodzinnej parafii.
Zaraz po święcenia był wikariuszem w jednej z genueńskich parafii, następnie przez dwa lata wykładał literaturę w Kolegium Zakonu Szkół Pobożnych (ojców pijarów) w Carcare. Następnie arcybiskup Luigi Emmanuel Lambruschini powierzył mu profesurę w wyższym seminarium duchownym, gdzie wykładał retorykę. Jego następca mianował go prefektem studiów w seminarium, odpowiedzialnym za całokształt studiów i wykładów. Ksiądz Antoni pełnił tę funkcję przez dziesięć lat. W wolnym czasie głosił gorliwie kazania. Był znany ze swej pracy duszpasterskiej, wiele też godzin spędzał w konfesjonale. Na uwagi, że powinien się bardziej oszczędzać i odpoczywać, Antoni odpowiadał, że w dwóch miejscach kapłan może odpocząć – „ciało w grobie, a dusza w niebie”.
W 1826 roku został mianowany archiprezbiterem Chiavari. W następnym roku dla głoszenia misji i rekolekcji ludowych założył męskie zgromadzenie Oblatów św. Alfonsa Liguorii, a dwa lata później Siostry Matki Bożej z Ogrodu, które zajmowały się nauką i wychowaniem katolickim dzieci oraz przygotowaniem ubogich panien do życia.
6 maja 1838 roku arcybiskup Placido Maria Tadini konsekrował go na biskupa Bobbio i został zaprzysiężony przez króla Karola Roberta. Biskupstwo to od przejścia wojsk napoleońskich w 1803 roku było w opłakanym stanie. Zamknięto seminarium, wiele kościołów skonfiskowano, inne zostały zniszczone, rozwiązano zakony. Prześladowania duchowieństwa i brak dobrych kapłanów, spowodowało zanik wiedzy religijnej i pobożności wśród wiernych. Antoni powołał więc dla swoich wiernych Towarzystwo św. Archanioła Rafała oraz Towarzystwo św. Doroty. Przywrócił także kult św. Kolumbana Młodszego. Zwołał dwa synody diecezjalne – pierwszy 23 września 1840 roku, na którym podjęto uchwały mające odnowić życie duchowe wiernych i posługę kapłanów oraz drugi – 29 sierpnia 1844 roku, który stał się bodźcem dla misji ludowych i rekolekcji dla księży.
Misje, które trwały zazwyczaj od sześciu do ośmiu dni, były okazją do głoszenia kazań i organizowania procesji pokutnych, co miało duży wpływ na odnowę życia religijnego w całej diecezji.
W 1845 roku stan zdrowia ks. Antoniego zaczął się pogarszać. Lekarze zdiagnozowali początki gruźlicy. Mimo ich nalegań, biskup nie porzucił swych dotychczasowych obowiązków. Dla podreperowania mocno nadszarpniętego zdrowia udał się do Piacenzy, gdzie nastąpiła chwilowa poprawa. Po pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej dostał udaru słonecznego, wskutek którego zmarł 7 czerwca 1846 roku w miejskim szpitalu w Piacenzie. Jego ciało zostało przewiezione do Bobbio, gdzie został pochowany w krypcie katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w grobie biskupów, obok swoich poprzedników. W późniejszym czasie jego relikwie przeniesiono do kaplicy i umieszczono w kryształowym sarkofagu pod ołtarzem. Podczas przenosin okryto, że jego ciało nie uległo rozkładowi.
Antoni Maria Gianelii został beatyfikowany 19 kwietnia 1925 roku papież Piusa XI, a kanonizowany 21 października 1951 roku przez Piusa XII. Najczęściej przedstawiany jest w stroju biskupa, a jego atrybutami są: mitra, paliusz, pastorał, księga, krzyż.
Patronat
Święta Antoni Maria Gianelli jest patronem miasta Bobbio i Val di Vara we Włoszech.
Modlitwa do św. Antoniego Marii Gianelli
Boże, Ty włączyłeś do grona świętych pasterzy świętego Antoniego Marię, biskupa, odznaczającego się wiarą, która zwycięża świat, i gorącą miłością ku Tobie, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy trwając w wierze i miłości, zasłużyli na udział w jego chwale. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.