opat
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
23 listopada
Życiorys św. Kolumbana Młodszego
Święty Kolumban Młodszy urodził się w roku 543, w prowincji Leinster w Irlandii. Pod wpływem pewnej pustelniczki jako młodzieniec porzucił dom rodzinny i ówczesnym zwyczajem rozpowszechnionym w Irlandii rozpoczął pielgrzymowanie z miłości do Chrystusa. Potem wstąpił do klasztoru Cluain-Inis. Następnie, w 560 roku, udał się do słynnego na całą Irlandię klasztoru Bangor. Był to klasztor zreformowany i odznaczający się dużą surowością życia. Tu z czasem Kolumban został kierownikiem szkoły klasztornej i napisał nieistniejący już obecnie komentarz do Psalmów. Około 590 roku Kolumban dobrał sobie dwunastu mnichów i wyruszył z nimi do Francji, aby tam przeszczepić reformę i ewangelizować inne ludy.
Pozyskawszy życzliwość króla Burgundii, założył trzy klasztory: w Annegray, Fontanaines i Luxeuil. Ta ostatnia fundacja była najbardziej słynna w ówczesnych czasach. Panował w tych klasztorach iroszkocki styl życia. Kolumban napisał własną regułę zakonną, bardzo surową w swoich wymaganiach, gdzie nawet była przewidziana kara chłosty.
Na tych terenach Kolumban działał 20 lat, do momentu gdy doszło do zatargu z miejscowymi biskupami na tle jurysdykcji oraz z konkubiną króla Teodryka. Ta wymogła na królu wygnanie Kolumbana z Burgundii. Pod eskortą odprowadzono świętego do Nantes, skąd miał odpłynąć do Irlandii. Udało mu się jednak uciec do Szwajcarii, gdzie zostawił swojego ucznia – Galla. Święty Gall założył tam słynne opactwo S. Gallen.
Następnie Kolumban podążył do Włoch. Tam w odległości 30 km od miasta Bobbio założył nowe opactwo. Niebawem tak się ono rozrosło, że liczyło 150 mnichów. Kolumban zmarł w tymże klasztorze 23 listopada 615 roku. Jego grób do dziś znajduje się w kościele klasztoru Bobbio. Kolumban pozostawił po sobie nie tylko sławę wielkiego fundatora czy duchownego ojca, ale także bogaty dorobek literacki: listy, mowy, reguły mnisze. Był człowiekiem surowej ascezy, wielkiej gorliwości i apostolskiego zapału, a równocześnie mężem wysokiej kultury, łagodności i wyrozumiałości.
W 1965 roku odbył się tam zjazd historyków dla uczczenia pamięci śmierci świętego, na którym uznano go za pioniera europejskiej cywilizacji chrześcijańskiej. W ikonografii święty Kolumban Młodszy przedstawiany jest jako opat lub pielgrzym. Jego głównymi atrybutami są niedźwiedź i napis: Christi simus, non nostri (Jesteśmy Chrystusa, a nie nas samych), a także słońce na piersi, gołębica na ramieniu, bicz do wymierzania kary i źródełko, które wytrysnęło za jego przyczyną.
Patronat
Święty Kolumban Młodszy jest patronem Irlandii, Szkocji, diecezji Bobbio; wzywany w chorobie umysłowej, powodzi.
Myśli św. Kolumbana Młodszego
„Jeśli człowiek będzie się posługiwał prawidłowo uzdolnieniami, które Bóg dał jego duszy, będzie podobny do Boga. Pamiętajmy o tym, że powinniśmy Mu zwrócić wszystkie dary, które złożył w nas, kiedy byliśmy w stanie pierwotnym. Swoimi przykazaniami pouczał nas, jak to osiągnąć. Pierwsze z nich to miłować Pana całym sercem, ponieważ On pierwszy nas umiłował od początku czasów, zanim jeszcze przyszliśmy na ten świat.”
Modlitwa do św. Kolumbana Młodszego
Boże, Ty połączyłeś w świętym Kolumbanie zapał misyjny i przywiązanie do życia monastycznego, spraw, abyśmy za jego wstawiennictwem i przykładem szukali Ciebie ponad wszystko i starali się o wzrost liczby wierzących. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.