dziewica i męczennica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
9 lutego
Życiorys św. Apolonii
Święta Apolonia jest jedną z trzech świętych, które pod tym imieniem spotykamy w martyrologiach. Pierwszy historyk Kościoła, Euzebiusz, przytacza list św. Dionizego Wielkiego, który opisuje pogrom chrześcijan, jaki odbył się w Aleksandrii pod koniec 248 roku lub na początku 249 roku. Być może, Dionizy był naocznym świadkiem wydarzeń. Na pewno znał świadków.
W jednym z fragmentów owego listu znajduje się opis męczeństwa Świętej. Czytamy w nim: Apolonia była już w podeszłym wieku. A jednak poganie, nie patrząc na to, rzucili się na nią, zmiażdżyli jej szczęki i powybijali wszystkie zęby. Następnie tłum rozszalały żądzą krwi rozpalił stos przed miastem i zagroził Świętej, że ją żywcem spali, jeśli nie będzie złorzeczyć Chrystusowi. Na to Święta poprosiła o chwilę do namysłu, a potem gotowa na ofiarę, sama się w ogień rzuciła i spłonęła.”
Pontyfikał krakowski z XV wieku nazywa św. Apolonię patronką Regni Poloniae – Królestwa Polskiego. W ikonografii jest przedstawiana z kleszczami, którymi wyrwano jej zęby. Jej atrybuty to: korona, księga, palma męczeństwa oraz stos, na którym spłonęła.
Modlitwa do św. Apolonii
Boże, Ty co roku dajesz nam radość ze wspomnienia świętej Apolonii, która zostawiła świetlany przykład czystości i męstwa, niech jej zasługi wyjednają nam łaskę wierności Chrystusowi. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.
Patronat
Święta Apolonia jest patronką dentystów.