dziewica, zakonnica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
8 lutego
Życiorys św. Józefiny Bakhity
Święta Józefina Bakhita urodziła się w niewielkiej wiosce położonej niedaleko Góry Agilerei w Sudanie. Jej rodzina była bogata, a ojciec pracował jako pomocnik sołtysa. Józefina należała do spokojnego i pracowitego plemienia Dagiu. Gdy miała pięć lat, jej najstarsza siostra została porwana przez handlarzy niewolników. Przez całe swoje życie Bakhita opowiadała o smutku swojej rodziny spowodowanym utratą jej siostry. Kilka lat później, kiedy Józefina miała osiem lat, sama także została porwana. To właśnie arabscy handlarze niewolników nazwali ją Bakhita, co znaczy ‘szczęśliwa’. Jeden z nich powiedział: Bakhita to piękne imię. Przyniesie ci ono szczęście.
Józefina została zabrana do wioski handlarzy niewolników i przez prawie miesiąc była przetrzymywana w zamkniętej chacie, a następnie została przyłączona do karawany niewolników. Ogółem została ona sprzedana pięć razy. Była bita przez niektórych właścicieli. W końcu włoski wicekonsul w Chartumie Callisto Legnani wystąpił o zwrócenie jej wolności. Rodzina wróciła do Włoch i Bakhita została zaadoptowana przez rodzinę Michieli. Wyjechali oni na pewien czas do Afryki i Bakhita opiekowała się ich najmłodszą córką Alice. Potem obie wyjechały do Instytutu dla katechumenów w Wenecji, prowadzonego przez siostry kanosjanki.
Człowiek, który przywiózł je do zgromadzenia, dał Bakhicie srebrny krucyfiks. Kiedy mi go dawał – mówiła Bakhita – pocałował go z namaszczeniem. Potem wyjaśnił mi, że Jezus Chrystus, Syn Boży, umarł za nas. Patrzyłam na to prawie jak na tajemnicę, zostałam napełniona tajemniczą siłą i poczułam w środku coś, czego nie rozumiałam. Gdybym znała Boga w czasie, gdy byłam niewolnicą o ileż mniej bym cierpiała.
Bakhita przyjęła wiarę chrześcijańską w styczniu 1890 roku, a w trzy lata później wstąpiła do Zgromadzenia Instytutu Kanosjańskich Córek Miłosierdzia. W 1896 roku złożyła śluby, służąc przez następne 50 lat jako siostra kanosjanka. Była znana jako osoba delikatna i zawsze chętna do pomocy. W Schio, gdzie mieszkała przed śmiercią, mówi się o niej: Nasza Czarna Matka. Na krótko przed śmiercią, która nastąpiła w dniu 8 lutego 1947 roku, Józefina powiedziała: Nie, nie smućcie się. Ja nadal będę z wami. Jeśli Pan mi pozwoli, ześlę wam z nieba wiele łask dla zbawienia dusz.
Józefinę Bakhitę beatyfikował 17 maja 1992 roku, a następnie 1 października 2000 roku ogłosił świętą papież Jan Paweł II.
Czego uczy nas św. Józefina Bakhita dziś?
Myślę, że najlepiej oddają to słowa, które Jan Paweł II wypowiedział pod jej adresem w dniu kanonizacji: W naszych czasach, w których nieokiełznany wyścig po władzę, pieniądze i przyjemności jest przyczyną tak wielkiej nieufności, przemocy i samotności, siostra Bakhita została nam dana przez Boga jeszcze raz jako siostra nas wszystkich, aby wyjawić nam tajemnicę prawdziwego szczęścia – Osiem Błogosławieństw. Oto przesłanie heroicznego dobra wzorowanego na dobru naszego Ojca Niebieskiego.
Myśli św. Józefiny
„O Panie, gdybym mogła polecieć do mego ludu i opowiedzieć mu o Twej dobroci najwspanialszym głosem: jak wiele dusz zostałoby zbawionych!”
„Najlepsze dla nas jest nie to, co my uważamy za najlepsze, lecz to, czego chce od nas Bóg.”
„Gdy ktoś kogoś naprawdę kocha, wówczas mocno pragnie być blisko niego. Dlaczegóż więc bać się śmierci? Śmierć przybliża nas do Boga!”
„Mogę rzeczywiście powiedzieć, że to, iż nie umarłam, jest cudem sprawionym przez Pana, który przeznaczył mnie do większych rzeczy”.
Modlitwy do św. Józefiny
Wysłuchaj nas, Boże, nasz Zbawicielu i spraw, abyśmy obchodząc z radością wspomnienie świętej Józefiny Bakhity, dziewicy, nauczyli się służyć Tobie z miłością. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Ojcze Niebieski, Twój Syn Jezus Chrystus przez własne cierpienie i śmierć na krzyżu złożył z siebie dar miłości dla pojednania i zbawienia wszystkich narodów. Wyraża On nadal tę miłość dając nam św. Józefinę Bakhitę. Ona także złożyła z siebie ofiarę poprzez własne cierpienie jako niewolnica. Pokornie prosimy Cię Panie, abyś za jej wstawiennictwem zachował jej braci i siostry w Sudanie od niewolnictwa i prześladowań. Spraw, by otrzymała dla swego narodu i całego świata łaskę sprawiedliwości i pokoju. Prosimy Cię Boże przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Patronat
Święta Józefina Bakhita jest patronką Sudanu.