biskup i męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
16 września
Życiorys św. Cypriana z Kartaginy
Święty Cyprian urodził się około 210 roku w Kartaginie (Afryka Północna). Wywodził się z bogatej, ale pogańskiej rodziny. Przez solidne studia zdobył gruntowne wykształcenie i został nauczycielem retoryki w rodzinnym mieście. Jednak życie jakie prowadził było dość swobodne.
W wieku około 45 lat, przykład starszego kapłana Cecyliana, skłonił go do radykalnej rewizji swego dotychczasowego życia. Odrzucił wiarę ojców, dotychczasową karierę, własność rozdał ubogim, przyjął chrzest i w samotności oddał się czytaniu Ksiąg świętych i modlitwie. Po dwóch latach wrócił do Kartaginy jako kapłan, a w 248 roku został wybrany na stolice biskupią tego miasta. Jako biskup bronił jedności Kościoła, występując przeciw ruchom schizmatyckim, podtrzymywał mieszkańców miasta na duchu podczas zarazy. W czasie prześladowań za Decjusza, przebywał w ukryciu, a za Waleriana został pojmany, osądzony i ścięty mieczem w 258 roku.
Jego doczesne szczątki wierni zabrali i pochowali ze czcią. Na miejscu śmierci i pogrzebu wybudowano później bazyliki. Obecnie jego relikwie znajdują się w Lyonie i w Compiégne, gdzie z Kartaginy przeniósł je Karol Wielki. Cyprian pozostawił bogatą spuściznę literacką. Jest zaliczany do grupy tak zwanych. wspomożycieli, którzy pomagają nam w potrzebach duszy i ciała. Jest też największą postacią wśród świętych Kościoła Afryki Północnej. Jego wspomnienie obchodzono pierwotnie 14 września (w dniu śmierci), ale nowe Martyrologium Romanum wspomina go razem ze św. Korneliuszem, papieżem w dniu 16 września. Na obrazach przedstawiany jest w scenie męczeństwa. Warto jeszcze dodać, że jego imię jest wymieniane w Kanonie rzymskim (pierwsza modlitwa eucharystyczna).
Patronat
Święty Cyprian z Kartaginy jest patronem Padwy. Jest także wzywany w czasie zarazy.
Myśli św. Cypriana z Kartaginy
„Nie może mieć Boga za ojca ten, kto Kościoła nie ma za matkę”.
„Jak może ktoś mówić, że wierzy w Chrystusa, skoro nie czyni tego, co Chrystus nakazuje”.
Modlitwa do św. Cypriana z Kartaginy
Boże, który dałeś Twojemu ludowi świętego Cypriana, gorliwego biskupa i odważnego męczennika, spraw, abyśmy dzięki niemu umocnili się w wierze i mogli owocnie pracować nad jednością Kościoła. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.