pustelnik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
30 listopada
Życiorys św. Galgano
Święty Galgano urodził się w 1148 roku w Chiusdino w pobliżu Sieny (Włochy). Jako młodzieniec został rycerzem, porzucił otrzymaną edukację religijną, rozpoczął niesforne życie, skupione na występkach i ziemskich przyjemnościach.
Jednak śmierć ojca spowodowała wielką zmianę w jego życiu, a jego nawróceniu towarzyszyły silne przeżycia mistyczne. Według legendy we śnie ukazywał mu się św. Michał Archanioł. Galgano wspiął się wtedy na dzikie zbocza Monte Siepi i tam na Boże Narodzenie 1180 roku osiadł. Jego doświadczenia pustelnicze były przykładem dla wielu ludzi i okazją do założenia nowej wspólnoty monastycznej. W 1181 roku Galgano odwiedził papieża Aleksandra III i uzyskał zgodę na jego fundację.
Galgano zmarł 30 listopada 1181 roku, mając zaledwie trzydzieści trzy lata. U stóp góry powstało potem opactwo cysterskie. Cztery lata później, w 1185 roku, jego kult zaaprobował papież Lucjusz III. Wspomnienie świętego Galgano obchodzono u cystersów 3 grudnia, natomiast w diecezji sieneńskiej 5 grudnia. Nowe Martyrologium Romanum wspomina go w dniu narodzin dla nieba (dies natalis), czyli 30 listopada, następującymi słowami: W pobliżu góry Siepi w Toskanii św. Galgano Guidotti, pustelnika, który po burzliwej młodości nawrócił się do Boga i resztę życia spędził na dobrowolnym umartwianiu ciała.
Z nawróceniem św. Galgano jest też związana pewna legenda. Głosi ona, że koń, którym jechał odmówił posłuszeństwa i zaprowadził go do miejsca, które Galgano widział we śnie. Relacje dotyczące tego, co wydarzyło się później, są różne. Według jednej wersji Galgano ogarnął szacunek i zapragnął się modlić. Nie znajdując krzyża, który skupiłby jego uwagę, wbił miecz w ziemię, gdzie stopił się ze skałą i utworzył krzyż z rękojeści.
Inna wersja mówi, że Galgano usłyszał głos, który namawiał go, aby porzucił swoje grzeszne życie. Galgano odpowiedział, że łatwiej jest rozłupać kamień mieczem i wbił swoją broń w skałę, aby udowodnić swoje racje, spodziewając się, że skała pęknie na pół. Jednak ku jego zdziwieniu, miecz wszedł w skałę aż po rękojeść, jakby kroił masło, i stał się jednym z kamieniem.
W 1181 roku, w Monte Siepi wybudowano okrągły kościół, w którym do dziś można zobaczyć miecz w kamieniu, a obok niego opactwo charakteryzujące się brakiem dachu.
Patronat
Święta Galgano jest patronem Chiusdino.
Modlitwa do św. Galgano
Wszechmogący Boże, niech przykłady Twoich świętych pociągają nas do lepszego życia, spraw, abyśmy nieustannie naśladowali czyny świętego Galgano, którego pamięć czcimy. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.