biskup i męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
24 września
Życiorys św. Gerarda Sagredo
Święty Gerard Sagredo urodził się około 980 roku, w zamożnej rodzinie w Wenecji (Włochy). W młodym wieku wstąpił do opactwa benedyktynów na wyspie św. Jerzego w Wenecji. Następnie odbył studia w Bolonii. W kilka lat później został opatem. Ale nie był zadowolony z tego stanowiska. Udał się zatem do Ziemi Świętej, by tam wieść życie pustelnicze. W drodze, z powodu burzy, musiał zatrzymać się w Dalmacji. Zmieniając plan podróży wyruszył na Węgry, gdzie namówiono go, aby pozostał i podjął dzieło ewangelizacji.
Św. Stefan, król, ustanowił Gerarda Sagredo wychowawcą swego syna św. Emeryka. Po pewnym czasie Gerard usunął się do puszczy, gdzie spędził kilka lat jako eremita. Kiedy w 1030 roku powstawała metropolia Csanád, został wezwany do objęcia stolicy biskupiej. Zginął jako męczennik z rąk zbuntowanych pogan, którzy napadli go 24 września 1046 roku gdy jechał spotkać się z królem Andrzejem. Najpierw był torturowany, a następnie strącony do Dunaju ze stromej góry Kelem, zwanej dzisiaj Gellerthégy (Górą św. Gerarda). Obecnie u podnóża tej góry znajduje się kaplica wykuta w skale, a przy wejściu od strony Mostu Elżbiety figura św. Gerarda.
Gerard Sagredo został kanonizowany przez papieża Grzegorza VII w 1083 roku. W ikonografii męczennik przedstawiany jest w stroju biskupim. Jego atrybutem jest: mitra, pastorał, palma, kadzielnica, łódka i wizerunek Matki Bożej.
Patronat
Święty Gerard Sagredo jest patronem Węgier, diecezji Csanád, pedagogów.
Czego uczy nas św. Gerard Sagredo dziś?
Ojciec Święty Jan Paweł II w liście skierowanym do Kościoła na Węgrzech z okazji 1000-lecia urodzin św. Gerarda napisał między innymi takie słowa: Pomnik św. Gerarda, zakonnika, apostoła, męczennika, wznosi się w centrum Waszej Stolicy, nad Dunajem, z Ukrzyżowanym podniesionym w górę, wzywa Was jeszcze dzisiaj: bądźcie świadkami wiary w Chrystusa i miłości braterskiej, która jest znakiem chrześcijaństwa wśród Waszego narodu! Bądźmy więc świadkami Jezusa w naszych domach, parafiach, szkołach, w pracy… Bądźmy Jego apostołami i odważnie wyznawajmy swoją wiarę w Ukrzyżowanego Pana.
Modlitwa do św. Gerarda Sagredo
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty uszlachetniasz swój Kościół bohaterskim świadectwem wszystkich, którzy oddali życie za Chrystusa, spraw, aby męczeństwo św. Gerarda przynosiło nam nieustanną pomoc, tak jak jemu przyniosło wieczną chwałę. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.