kapłan, męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
13 sierpnia
Życiorys św. Hipolita Rzymskiego
Święty Hipolit przybył do Rzymu pod koniec II wieku. Historycy uważają, że przybył ze Wschodu, ponieważ pisał po grecku. Był kapłanem, przeciwstawiał się jednak papieżom Zefirynowi i Kalikstowi. Sam miał ambicje zostać biskupem Rzymu, dlatego po śmierci Kaliksta wystąpił przeciw nowemu papieżowi i (według niepewnych danych) był pierwszym antypapieżem.
Za czasów cesarza Maksymina Traka, prześladowano chrześcijan. Hipolit został zesłany na Sardynię, nazywaną wyspą śmierci. Znalazł się tam w towarzystwie swego niedawnego oponenta – papieża Poncjana, z którym pogodził się przed śmiercią.
Hipolit był wierny tradycji Kościoła i walczył z herezją. Pozostawił po sobie wiele dzieł literackich, między innymi komentarze biblijne, traktat o antychryście, traktat o herezji. Jest autorem zbioru Tradycja apostolska – znanego w tłumaczeniu koptyjskim, arabskim, etiopskim i innych. Hipolit opracował sposób obliczenia terminu Wielkanocy. Los chciał, że papież i antypapież podzielili ten sam los – obu skazano na przymusowe roboty w kopalni i obaj prawdopodobnie zmarli z wycieńczenia w 235 lub 236 roku.
Jak podaje Martyrologium Romanum, Hipolita po różnych torturach przywiązano za nogi do szyi dzikich koni, które wlokły go po ostach i cierniach, dopóki poszarpany na całym ciele nie wyzionął ducha. Jego ciało sprowadził do Rzymu papież Fabian. Hipolit został pochowany na cmentarzu przy via Tiburtina, później nazywanym jego imieniem.
Wspomnienie św. Hipolita i Poncjana obchodzi się 13 sierpnia, w rocznicę dnia sprowadzenia ich relikwii do Rzymu. W ikonografii Święty przedstawiany jest jako uczony siedzący na katedrze, trzymający w ręku zwój piśmienny, w koronie męczenników, w szatach pontyfikalnych, z pastorałem.
Patronat
Święty Hipolit Rzymski jest patronem włoskich miast: Bardonecchia, Bibbiena, Fogliano di Cascia i Laterina, austriackich miast: Sankt Pölten i Zell am See, koni, strażników więziennych, funkcjonariuszy więziennych.
Modlitwa do św. Hipolita Rzymskiego
Wszechmogący Boże, niech sławne męczeństwo świętego Hipolita, kapłana, pomnoży naszą miłość ku Tobie i umocni w naszych sercach wiarę. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.