kapłan, doktor Kościoła
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
4 grudnia
Życiorys św. Jana Damasceńskiego
Święty Jan Damasceński urodził się około 650 roku w Damaszku (Syria). Jego ojciec, arabski chrześcijanin, zarządzał finansami kalifa (w tych czasach w Damaszku chrześcijanie cieszyli się pełną swobodą i licznymi przywilejami). Sam Jan, ukończywszy nauki, rozpoczął służbę na dworze. W 700 roku Kalif zmienił swoją politykę i był mniej przychylny chrześcijanom. Jan miał wtedy 50 lat. Wraz z przybranym bratem Kosmosem opuścił więc Damaszek. Pragnął życia doskonalszego i wstąpił do klasztoru św. Saby koło Jerozolimy.
W klasztorze Jan uzupełniał swoje wykształcenie i wkrótce stał się jednym z najwybitniejszych chrześcijańskich umysłów epoki. Przez długie lata był cenionym radcą-teologiem samego Patriarchy Jerozolimy. Z czasem do Jana zaczęli zwracać się też inni biskupi z prośbą o naświetlenie wielu zagadnień. On zwykle odpowiadał na piśmie – tak powstały jego wielkie dzieła teologiczne.
Jan zasłynął też z listów i traktatów przeciwko ikonoklastom i przeciw popierającemu ich doktrynę cesarzowi Bizancjum, Leonowi. Źródło wiedzy – najbardziej znane dzieło Jana – jest pierwszym systematycznym wykładem dogmatyki chrześcijańskiej, który wywarł ogromny wpływ na rozwój teologii. Święty był doskonałym polemistą. Zmarł nagle w 750 roku mając ponad sto lat. Papież Leon XIII ogłosił Jana Damasceńskiego Doktorem Kościoła w 1890 roku.
Myśli
„Wszystko, co uczynił Chrystus, każde dzieło, godne jest podziwu, a nade wszystko Krzyż”.
„Po znaku krzyża my wierzący poznajemy się i odróżniamy od niewierzących”.
„Ilekroć uświadamiamy sobie naszą niegodność, tyle razy przyznajemy, że wypadałoby nam raczej zachować milczenie i w ciszy powierzać Bogu nasze winy”.
Modlitwa do św. Jana Damasceńskiego
Boże, Ty w świętym Janie Damasceńskim, kapłanie, dałeś Kościołowi znakomitego nauczyciela wiary, spraw za jego wstawiennictwem, aby prawdziwa wiara była zawsze naszym światłem i mocą. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święty Jan Damasceński jest patronem farmaceutów, piszących ikony, studentów teologii.