kapłan, zakonnik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
13 lutego
Życiorys bł. Jordana z Saksonii
Błogosławiony Jordan z Saksonii urodził się pod koniec XIII wieku w Borberge koło Paderborn (obecnie Niemcy). Studiował w Paryżu gdzie 12 lutego 1220 roku przyjął z rąk bł. Reginalda z Orleanu habit dominikański. Dwa miesiące później został prowincjałem Lombardii, a w 1222 roku generałem dominikanów.
W rządzeniu zakonem był pierwszym następcą św. Dominika, z którym łączyły go serdeczne stosunki. Przez 15 lat służył braciom i siostrom słowem, przykładem, listami i częstymi wizytacjami.
Podczas powrotu z wizytacji w Prowincji Ziemi Świętej okręt, którym płynął, rozbił się na wybrzeżu syryjskim. Jordan utonął w nocy z 12 na 13 lutego 1237 roku. Pochowano go w dominikańskim kościele św. Jana w Akko na terenie dzisiejszego Izraela. Beatyfikował go w 1826 roku papież Leon XII.
Jordan z Saksonii zredagował konstytucje zakonne. Młodym zakonem dominikańskim kierował z wielką łagodnością, a dzięki świętości swojego życia i szczególnemu darowi słowa, ogromnie go rozszerzył. Do ośmiu już istniejących prowincji dodał cztery nowe. Troszczył się także o wykształcenie zakonników, a sam był świetnym kaznodzieją. Dwukrotnie uzyskał dla Zakonu katedrę na Uniwersytecie Paryskim i przyczynił się do założenia Uniwersytetu w Tuluzie. Założył pierwszy generalny dom studiów Zakonu.
Jordan miał też wielką słabość do chorych i biednych. Jego największą cechą była słodycz, stąd nazwano go dulcissimus Pater. Był człowiekiem modlitwy i miał szczególne nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny. Od niego pochodzi zwyczaj śpiewania Salve Regina po komplecie, z procesją do ołtarza Madonny.
Jordan napisał także tekst Libellus de principiis Ordinis Praedicatorum (Broszura o początkach Zakonu Kaznodziejskiego), który jest zarówno najwcześniejszą biografią św. Dominika, jak i pierwszą narracyjną historią powstania Zakonu. W ikonografii bł. Jordan z Saksonii przedstawiany jest jako młody dominikanin, w wianuszku promieni, z lilią.
Modlitwa do bł. Jordana z Saksonii
Boże, Światło i Pasterzu wiernych, Ty postawiłeś błogosławionego Jordana na czele Twojego ludu, aby go karmił słowem i kształtował własnym przykładem, spraw, abyśmy za jego wstawiennictwem zachowali wiarę, której nauczał, i szli drogą, którą nam wskazał. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.