męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
23 kwietnia
Wspomnienie w Polsce:
24 kwietnia
Życiorys św. Jerzego
Święty Jerzy zaliczany jest do grupy Czternastu Świętych Wspomożycieli. Urodził się w Kapadocji (Turcja) z pobożnych rodziców i dorastał w atmosferze chrześcijańskiej rodziny. Zaciągnął się do legionów rzymskich. Jako człowiek dobrze wychowany i sumienny awansował i w młodym jeszcze wieku został dowódcą legionu.
Gdy za cesarza Dioklecjana rozszalało się prześladowanie chrześcijan, Jerzy zrezygnował ze stanowiska, majątek swój rozdał ubogim, i przed cesarzem odpierał zarzuty stawiane chrześcijanom. Cesarz kazał go wtrącić do więzienia i jak mówią legendy przez 7 lat poddawał go wyszukanym torturom. W roku 304 kazał go ściąć mieczem.
Kult jego szybko się rozpowszechniał i przez wieki pozostał żywy w całym Kościele. W Liddzie (Palestyna) już w IV w. zbudowano kościół pod jego wezwaniem, co świadczy o jego kulcie zaraz po śmierci. Niektórzy historycy przypuszczają, że to właśnie św. Jerzy zdarł rycerski edykt o prześladowaniach chrześcijan, kiedy przybito go na murach miasta Nikomedii.
Legendy związane z jego osobą mówią nam o jego niezwykłej popularności. Kościół Wschodni nadał mu tytuł Wielkiego Męczennika i oddawał mu cześć zaraz po Najświętszej Maryi Pannie i św. Michale Archaniele. W Europie jego cześć rozpowszechnili Krzyżowcy, przenosząc jego relikwie do Ferrary.
W ikonografii Święty jest najczęściej przedstawiany jako rycerz w walce ze smokiem, ale legenda ta jest znacznie późniejsza, bo powstała dopiero w XII wieku. Ponadto towarzyszą mu rekwizyty takie jak biała chorągiew z czerwonym krzyżem i narzędzia jego tortur. Jego wstawiennictwa wzywają chorzy w czasie epidemii, cierpiący na dolegliwości skórne, kiłę, ukąszeni przez żmiję i trędowaci.
Warto jeszcze dodać, że motyw św. Jerzego na koniu jako rycerza – kopiejnika (tzn. dzierżącego kopię) umieszczany był na Rusi na drobnych monetach, zwanych potocznie kopiejkami, stąd współczesna nazwa setnej części rubla.
Modlitwa do św. Jerzego
Boże, Ty dałeś świętemu Jerzemu moc do naśladowania naszego Zbawiciela w Jego męce, wysławiamy Twoją potęgę i pokornie Cię prosimy, abyś za wstawiennictwem świętego Męczennika wspierał nas, słabych ludzi. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święty Jerzy jest patronem Anglii, Holandii, Niemiec, Szwecji, Litwy, Ferrary, diecezji białostockiej, wileńskiej i pińskiej. Jest także patronem żołnierzy, rycerzy wszystkich ludzi mających związek z bronią, rusznikarzy, kawalerzystów, harcerzy i skautów.