męczennica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
16 czerwca

Życiorys św. Julitty z Ikonium
Święta Julitta (Julita) z Ikonium była pobożną chrześcijanką. Niewiele jednak wiadomo o jej wczesnym życiu. Urodziła się w Ikonium (dzisiejsza Konya w Turcja) w III wieku. Wyszła za mąż i razem z mężem wychowali syna św. Cyryka w wierze chrześcijańskiej. Po śmierci męża Julitta znalazła się w niebezpieczeństwie z powodu swojej wiary, gdyż wybuchły prześladowania chrześcijan. Podjęła wtedy decyzję o opuszczeniu swego rodzinnego Ikonium i przeprowadzce do Izaurii (Azja Mniejsza, obecnie Turcja).
Jednak jej próby ucieczki przed prześladowaniami nie powiodły się. Julitta została pojmana przez żołnierzy Dioklecjana. Przyprowadzono ją do Tarsu, gdzie stanęła przed władzami. Oskarżono ją o to, że jest chrześcijanką. Tortury zadawane Julitcie miały być niewyobrażalnie bolesne. Różne relacje opisują kilka metod stosowanych w celu złamania jej ducha, w tym spalenie na stosie, ciężkie pobicie, a nawet przebicie jej ciała ostrymi narzędziami. Mimo to Julitta pozostała niezachwiana w swojej wierze, odmawiając wyrzeczenia się swojej przynależności do Chrystusa. Razem z Julittą zginął także jej syn Cyryk. Miło to miejsce około 304 roku.
Według legendy, podczas makabrycznego męczeństwa św. Julitty, wydarzyło się cudowne wydarzenie. Krew, która płynęła z jej ran, przekształciła się w źródełko. Uważano, że posiada ono właściwości lecznicze, lecząc chorych i przywracając zdrowie tym, którzy zanurzyli się w jej wodach.
Niektórzy badacze uważają, że pewne aspekty hagiografii św. Julitty z Ikonium mogły zostać upiększone z biegiem czasu. Jednak niezależnie od wszelkich rozbieżności, dziedzictwo świętej Julitty jako męczennicy i oddanej naśladowczyni Chrystusa pozostaje szeroko czczone w tradycji chrześcijańskiej. Kult świętej Julitty z Ikonium i św. Cyryka rozpowszechnił św. Amator, biskup Auxerre, który sprowadził ich relikwie do Marsylii. Później papież Wigiliusz przeniósł je do Rzymu. Martyrologium Romanum wspomina ją razem z synem 16 czerwca.
Przez wieki św. Julitta z Ikonium była czczona jako święta patronka różnych spraw, a w szczególności jako patronka śmierci dzieci, samotnych świeckich kobiet, ofiar tortur i wdów. W ikonografii św. Julitta jest często przedstawiana w akcie męczeństwa, z atrybutami takimi jak płonący stos, krzyż i gałązka palmowa symbolizujące męczeństwo. Niektóre dzieła sztuki przedstawiają ją również trzymającą za rękę swojego syna, świętego Cyryka, podkreślając ich bliską więź w życiu i męczeństwie.
Patronat
Święta Julitta z Ikonium jest patronką wdów, samotnych kobiet, ofiar tortur, umierających dzieci.
Modlitwa do św. Julitty z Ikonium
Boży, Ty ukazujesz swoją moc w ludzkiej słabości, od Ciebie święta Julitta otrzymała siłę do zniesienia męczeństwa, niech wszystkim, którzy się radują jej chwałą, zawsze wyprasza łaskę do przezwyciężania pokus. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.