męczennica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
25 listopada
Życiorys św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Święta Katarzyna Aleksandryjska od czasu wypraw krzyżowych zaliczana jest do grona 14 Wspomożycieli, którzy pomagają nam w różnych potrzebach duszy i ciała. Na jej historyczność nowe światło rzucił fresk odkryty w katakumbach św. Cyriaka w Rzymie, pochodzący z przełomu V/VI wieku. Widnieje na nim postać Matki Bożej i dwóch dziewczyn. Pod jedną jest podpis: sancta Catharina.
Katarzyna urodziła się pod koniec III wieku w Aleksandrii (Egipt) jako córka króla Kustosa. Była wybitnie uzdolniona i wszechstronnie wykształcona. O jej rękę ubiegali się najznakomitsi młodzieńcy, ale daremnie, ponieważ jako chrześcijanka złożyła ślub dozgonnej czystości.
Mając 18 lat prowadziła poważne dysputy z uczonymi, pociągając ich zarazem do wiary Chrystusowej. Walczyła przede wszystkim na argumenty, które zbijały z tropu jej przeciwników. Często interweniowała także czynnie w obronie chrześcijan.
W 303 roku rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana. Szczególną nienawiścią do wyznawców Chrystusa wyróżniał się Maksymian, władca wschodniej części imperium rzymskiego. Przybył on osobiście do Aleksandrii, by dopilnować prześladowczych edyktów. Katarzyna została pojmana i poddana najokrutniejszym torturom. Biczowano ją, głodzono, łamano jej kości kołem, które jak głosi legenda pod wpływem interwencji anioła rozpadło się w rękach kata. Wreszcie skazano ją na ścięcie mieczem, co miało miejsce pomiędzy 307 a 312 rokiem.
Podobno męczeństwo św. Katarzyny Aleksandryjskiej przyczyniło się do nawrócenia wielu pogan. Jej cześć była ogromna i bardzo szybko rozpowszechniła się w całym Kościele. Jej życie, a zwłaszcza męczeństwo, z biegiem czasu ubarwiły liczne legendy, jak na przykład ta, o cudownym przeniesieniu jej ciała na górę Synaj. Choć rzeczywiście jej ciało zostało przeniesione z Aleksandrii na Górę Synaj prawdopodobnie dopiero wtedy, kiedy Arabowie, a po nich Turcy, najechali Egipt. Dziś znajduje się tam klasztor prawosławny i kościół.
W ikonografii św. Katarzyna Aleksandryjska najczęściej jest przedstawiana w koronie królewskiej z palmą męczeństwa w ręce, a przy niej maszyna do łamania kości (koło obrotowe). Jej atrybutami są: korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun. Postać św. Katarzyny znajduje się na kilku herbach polskich miast i gmin, a także jest obecna w heraldyce europejskiej.
Patronat
Święta Katarzyna Aleksandryjska jest patronką pracowników kolei i tramwajarzy, apologetów, garncarzy, archiwistów, adwokatów, prawników, bibliotekarzy, młynarzy, uczniów, nauczycieli, niezamężnych dziewczyn.
Modlitwa do św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Święta Katarzyno, dziewico i męczennico, patronko pracowników kolei i tramwajarzy, weź w opiekę ich trudną i odpowiedzialną pracę. Pomagaj im w czujności, aby dobrze służyli swoim bliźnim. Strzeż życia i zdrowia podróżujących i orędownictwem swoim pomóż wszystkim dojść do nieba. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Litania do św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Kyrie eleison. Chryste eleison. Kyrie eleison.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, Jedyny Boże,
Święta Maryjo, módl się za nami.
Święta Katarzyno,
Święta Katarzyno, dziewico i męczenniczko,
Święta Katarzyno, Oblubienico Chrystusa,
Święta Katarzyno napełniona darami Ducha Świętego,
Święta Katarzyno, wzorze cnoty czystości,
Święta Katarzyno, pałająca gorliwością w nawracaniu pogan do świętej wiary,
Święta Katarzyno, ucieczko pozostających w ciemnościach,
Święta Katarzyno, szczególna patronko uczącej się młodzieży,
Święta Katarzyno, przewodniczko oślepionych błędami,
Święta Katarzyno, wskazująca drogę do prawdy,
Święta Katarzyno, nawracająca do Chrystusa możnych tego świata,
Święta Katarzyno, dyskutująca z uczonymi,
Święta Katarzyno, nieustraszona okrutnymi mękami,
Święta Katarzyno, pogrzebana na górze Synaj,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie.
Baranku Boży. który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
P: Módl się za nami święta Katarzyno, Dziewico i Męczenniczko,
W: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się
Boże, Ty ukazujesz swoją moc w ludzkiej słabości, od Ciebie święta Katarzyna otrzymała silę do zniesienia męczeństwa, niech wszystkim, którzy radują się jej chwalą zawsze uprasza łaskę do przezwyciężenia pokus. Przez naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Amen.