dziewica, zakonnica, założycielka
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
11 czerwca
Życiorys św. Pauli Frassinetti
Święta Paula Frassinetti urodziła się 3 marca 1809 roku w Genui we Włoszech. Była trzecim dzieckiem Giovanniego Battisty Frassinettiego i Angeli z domu Viale. Na chrzcie otrzymała imiona Paula Angela Maria. Jej rodzice byli głęboko religijni, uczciwi i pracowici i te wartości przekazali swoim dzieciom.
Gdy Paula miała 12 lat straciła matkę. Od tego czasu prowadziła dom rodzinny i troszczyła się o chorego ojca. Z tego powodu nie mogła zrealizować swego wczesnego zamiaru – wstąpienia do klasztoru. Jednak całe swoje życie poświęciła działalności religijnej.
Po śmierci ojca pomagała swojemu bratu, ks. Józefowi Frassinettiemu, który był proboszczem kolejno trzech parafii w Genui, gdzie założył 12 organizacji kościelnych. Zlecił on swej siostrze opiekę nad małymi wiejskimi dziewczynami. Chociaż Paula nigdy nie uczęszczała do szkół okazała się wspaniałą wychowawczynią. Założona przez nią szkółka parafialna w Quinto al. Mare stała się zalążkiem nowego zgromadzenia zajmującego się nauczaniem. Zgromadzenie zatwierdzone w 1863 roku nazwała Siostrami św. Doroty. Mimo wielu trudności, szczególnie materialnych, nowe Zgromadzenie rozwijało się pomyślnie. W roku 1841 miało już swój dom w Rzymie, a kilkanaście lat później w Brazylii i Portugalii.
Źródłem duchowości Pauli Frassinetti były słowa: Volunta di Dio – paradiso mio! (wola Boża jest moim rajem). Siostry z jej otoczenia mówiły, że potrafiła czytać w ludzkich sercach.
Paula zmarła 11 czerwca 1882 roku w klasztorze San Onofrio w Rzymie. Jej ostatnie słowa brzmiały: Wszystko, co Bóg chce! Została pochowana w rzymskim domu Zgromadzenia. Pozostawiła po sobie nieco pism, które opublikowano po jej śmierci. Beatyfikował ją 8 czerwca 1930 roku Pius XI, a kanonizował w Rzymie papież Jan Paweł II 11 marca 1984 roku.
Patronat
Święta Paula Frassinetti jest patronką ludzi chorych.
Czego uczy nas św. Paula Frassinetti dziś?
Święta Paula Frassinetti uczy nas, jak powiedział Jan Paweł II podczas kanonizacji, […] że nikt nie jest w stanie praktykować autentycznego apostolstwa, jeśli w swoim sercu nie wyrył ran Chrystusa i jeśli w nim nie tkwi niewypowiedziane splątanie miłości i bólu, ukształtowane w Sercu Jezusa.
Myśli św. Pauli Frassinetti
„Dla osoby rozumiejącej wystarczy kilka słów, dlatego przypominam ci tylko, abyś trzymał wzrok utkwiony w kompasie, aby uniknąć rozbicia się o skały; kompasem […] jest wola Boża, dlatego skup tam swoją uwagę, nie patrząc na nic innego”.
„Będą kochać i pragnąć całym sercem tej pięknej prostoty, tak miłej Jezusowi Chrystusowi, prostoty, która unika wszelkiego udawania i obłudy, która oddala wszelkie próżne szukanie miłości własnej, która zawsze podąża najłatwiejszą i najpospolitszą drogą, która sprawia, że człowiek postępuje z bliźnim bez żadnego udawania, bez afektacji i bez sztucznych sposobów, ale ze skromną łatwością, ze szczerym i serdecznym uczuciem; prostoty, która patrzy tylko na Boga, nie szukając siebie i swoich interesów, która szuka tylko tego, co jest miłe Jemu i jest zgodne z Jego boskim uznaniem”.
„Ubóstwo, jako solidny mur… musi być drogie i dobrze przestrzegane”.
„Nasz Pan chce, abyś trzymał się tylko Jego! Gdyby twoja wiara była większa, o ileż bardziej byłbyś spokojny, nawet wtedy, gdy wielkie próby cię otaczają i uciskają.”
Modlitwa do św. Pauli Frassinetti
Święta Paulo, Ty, która w pełni przeżyłaś swój chrzest, oddając się całkowicie Bogu i bliźniemu, ze względu na Chrystusa, centrum Twojego życia, pomóż nam uczyć się od Ciebie, która byłaś prosta, silna i pogodna, abyśmy w naszym życiu nie mieli innego celu, jak tylko wypełniać wolę Bożą, ponieważ tylko w ten sposób znajdziemy prawdziwy powód życia i źródło prawdziwego pokoju. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.