męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
20 stycznia
Życiorys św. Sebastiana
Święty Sebastian urodził się w Narbonne (Francja), ale kształcił się w Mediolanie, gdzie otrzymał staranne wykształcenie. Był oficerem armii rzymskiej, znanym ze swojej odwagi i dobroci. W czasie prześladowań chrześcijan za cesarza Dioklecjana Sebastian odmówił wyrzeczenia się wiary chrześcijańskiej. Z tego powodu został aresztowany i poddany surowy, torturom. Następnie żołnierze przywiązali go do drzewa i strzelali do niego strzałami z łuków. Sądząc, że śmierć jest już nieunikniona, pozostawiono go aby powoli umierał w cierpieniu. Na pół umarłego odnalazła go pewna chrześcijańska wdowa św. Irena Rzymska i zaopiekowała się nim.
Kiedy Sebastian odzyskał zdrowie i siły, ponownie udał się do cesarza Dioklecjana i wezwał go do natychmiastowego zaprzestania prześladowań chrześcijan. Wówczas cesarz, zdziwiony że Sebastian żyje, kazał go aresztować i skazał na śmierć przez pobicie pałkami. Było to najprawdopodobniej w 288 roku. Ciało św. Sebastiana wrzucone do Cloaca Maxima odnalazła i pochowała w rzymskich katakumbach przy via Appia, pobożna rzymianka św. Lucyna.
Święty Sebastian należał przez stulecia do najbardziej znanych świętych. Poświęcono mu liczne i wspaniale dzieła. Jego męczeństwo natchnęło wielu artystów – malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy i muzyków. W ikonografii przedstawiany jest w białej tunice lub jako piękny obnażony młodzieniec, przywiązany do słupa albo drzewa, przeszyty strzałami. Czasami u jego nóg leży zbroja. Na starochrześcijańskiej mozaice w kościele św. Piotra w Okowach w Rzymie ukazany jest jako człowiek stary z białą brodą, w uroczystym dworskim stroju. Atrybutami św. Sebastiana są krucyfiks, palma męczeństwa, włócznia, miecz, tarcza, dwie strzały w dłoniach, przybity wyrok śmierci nad głową.
Patronat
Święty Sebastian jest patronem Niemiec, inwalidów wojennych, kamieniarzy, łuczników, myśliwych, ogrodników, rusznikarzy, strażników, strzelców, chorych zakaźnie, rannych i żołnierzy.
Modlitwa do św. Sebastiana
Boże, udziel nam ducha męstwa, abyśmy za przykładem świętego Sebastiana, męczennika, słuchali więcej Ciebie niż ludzi. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.