kapłan, założyciel pallotynów
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
22 stycznia
Życiorys św. Wincentego Pallotti
Święty Wincenty Pallotti przyszedł na świat w Rzymie (Włochy) 21 kwietnia 1795 roku. Całe życie pracował w swoim rodzinnym mieście. Jego matka, Magdalena de Rossi, była pobożną tercjarką franciszkańską, a ojciec, Piotr Pallotti – zamożnym kupcem i żarliwym miłośnikiem różańca. Po latach Wincenty dziękował Bogu za „świętych rodziców”.
Wincenty kształcił się między innymi u pijarów oraz w kolegium rzymskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 16 maja 1818 roku. Był doktorem filozofii i teologii, magistrem filologii greckiej, a jednocześnie duszpasterzem chorych, więźniów, żołnierzy i ubogich. Tworzył szkoły wieczorowe, stowarzyszenia cechowe dla robotników, sierocińce i ochronki dla dziewcząt.
4 kwietnia 1835 roku założył Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego, charakteryzujące się nowatorskim programem duszpasterskim, który opiera się na współpracy świeckich i duchownych. Centralną część tego dzieła stanowią księża i bracia pallotyni oraz siostry pallotynki. Pallotyni zostali zatwierdzeni przez Stolicę Apostolską w roku 1904. Na ziemiach polskich pallotyni pojawili się już trzy lata po zatwierdzeniu Stowarzyszenia.
Wincenty zmarł 22 stycznia 1850 roku z powodu choroby, której nabawił się spowiadając w zimnym kościele, oddawszy swój płaszcz żebrakowi. Beatyfikował go 22 stycznia 1950 roku papież Pius XII, a kanonizował 20 stycznia 1963 roku Jan XXIII.
Modlitwa do św. Wincentego
Boże, Ty powołałeś w swoim Kościele świętego Wincentego Pallottiego, kapłana, do obrony wiary i ożywienia miłości, spraw łaskawie, abyśmy wstępując w jego ślady rozpalali sercem i czynem światło prawdy i miłość braterską. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święty Wincenty Pallotti jest patronem hodowców winorośli.
Myśli
„Bóg zawsze i we wszystkim Bóg”.
„Kto jest z Bogiem, zawsze czuje się dobrze, a im bardziej wzmaga się klęska, tym bardziej naglący staje się powód, aby jeszcze ściślej zjednoczyć się z Bogiem”.
„Nasza wiara niech będzie ożywiana czynami miłości. W przeciwnym razie będzie martwa”.
„Jedynym złem jest grzech. Jedynym dobrem jest niebo. Jedyną miłością jest Bóg”.
„Jeśli jako apostoł nie możesz dotrzeć swoimi czynami, to na pewno dotrzesz tam modlitwą, pokorą i ufnością w Bogu”.
„Duch wzajemnej służby musi mieć źródło w miłości”.