męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
21 lipca
Życiorys św. Wiktora z Marsylii
Święty Wiktor z Marsylii wedle pasji, miał być armatorem lub żołnierzem, a zginął jako chrześcijanin około 292 roku. Długo miał trwać jego proces, bo za wszelką cenę starano się go skłonić do odstępstwa. W więzieniu nawiedzał go anioł pocieszyciel, dzięki czemu nawrócili się także jego stróże więzienni. Potem znów go okrutnie torturowano. Niestety, pasja, która ostała się w trzech wersjach, nie jest przekazem autentycznym. Posiadamy jednak świadectwa wczesnego kultu Wiktora w Marsylii (Francja).
Pod koniec VI wieku świadczył o nim także św. Grzegorz z Tours, który Wiktora miał za biskupa. Potem był patronem katedry i opactwa, które w średniowieczu doszło do wielkiego znaczenia. Widniał też w martyrologium liońskim z 806 roku, a następnie znalazł się w innych martyrologiach.
Wracając do wyżej wymienionej pasji, którą zredagowano może w IX wieku, należy dodać, iż niektórzy jej pierwowzór gotowi byli przypisać Janowi Kasjanowi, współtwórcy wspomnianego opactwa. Wczesny kult Wiktora zdają się także potwierdzać badania archeologiczne z 1966 roku. Martyrologium Romanum wspomina go w dniu 21 lipca.
Modlitwa do św. Wiktora z Marsylii
Wszechmogący i miłosierny Boże obchodzimy dzień zwycięstwa Twojego męczennika Wiktora, któremu dałeś nieugiętą stałość w cierpieniach, otocz nas swoją opieką i wybaw od zasadzek nieprzyjaciół. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.