biskup
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
20 stycznia
Życiorys św. Wulfstana z Worcester
Święty Wulfstan (znany również jako Wulstan lub Wolstan) urodził się około roku 1010 w Warwickshire (Anglia). Pierwsze nauki pobierał u benedyktynów, a około 1033 roku zaczął przygotowywać się do przyjęcia święceń kapłańskich pod kierunkiem biskupa Worcester, Brihteaha.
Po święceniach Wulfstan zdecydował się osiąść w niewielkim monastyrze w Worcester, gdzie po kilku latach został opatem. W 1062 roku za zgoda króla Edwarda Wyznawcy został mianowany biskupem Worcester. Mówi się, że był on pierwszym angielskim biskupem, który regularnie wizytował swoją diecezję. Jako biskup zainicjował również budowę wielu różnych kościołów i odbudowę katedry w Worcester, zniszczonej podczas najazdu Wikingów w 1241 roku.
W roku 1066 armia Normanów pokonała Anglosasów w bitwie pod Hastings i na tronie angielskim zasiadł książę Wilhelm Zdobywca. Wulfstan był jednym z nielicznych biskupów, którzy natychmiast uznali nowego władcę, i nic dziwnego, że jako jeden z nielicznych pozostał w swej diecezji. Starał się wykorzystać swą pozycję, by łagodzić narastające konflikty między rdzenną anglosaską ludnością a normańskimi zdobywcami.
Piastując urząd biskupi w Worcester przez ponad trzydzieści lat od dnia normańskiej inwazji, Wulfstan uczynił wiele dobrego dla swej diecezji i dla pokoju w świeżo podbitej Anglii. To dzięki jego interwencjom udało się ukrócić handel niewolnikami, przywożonymi przez Wikingów z Irlandii. On również rozwinął charytatywną działalność Kościoła. Jedenastowieczna opowieść głosi, iż zmarł w chwili, gdy – jak co dzień wieczór po nabożeństwie – umywał żebrakom stopy. Miało to miejsce w 1095 roku. Kanonizował go 14 maja 1203 roku papież Innocenty III.
Modlitwa do św. Wulfstana
Boże, Ty włączyłeś do grona świętych pasterzy świętego Wulfstana, biskupa, odznaczającego się wiarą, która zwycięża świat, i gorącą miłością ku Tobie, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy trwając w wierze i miłości, zasłużyli na udział w jego chwale. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.