męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
20 stycznia
Życiorys św. Asklasa z Antinoe
Święty Asklas (Ascla) jest postacią mało znaną. Jak czytamy we fragmentach legendarnej opowieści pochodził z Tebaidy (Egipt). Tam za panowania cesarza Dioklecjana został oskarżony o wiarę w Chrystusa i został postawiony przed gubernatorem zwanym Arriano. Mimo tortur odważnie wyznał swoją wiarę w Chrystusa, a gubernatorowi miał powiedzieć: Nie boję się twoich gróźb, mój strach byłby większy, gdybym pogardzał Chrystusem.
W tym czasie gubernator musiał odbyć podróż na drugą stronę Nilu. Asklas prosił Boga, aby nie pozwolił mu dotrzeć na drugą stronę, dopóki nie wyzna na piśmie boskość Chrystusa. Arriano wyruszył w drogę, ale łódź pozostała nieruchoma, pomimo wysiłków wioślarzy. Wiedząc o tym, święty wysłał mu wiadomość, że tylko wyznając na piśmie boskość Chrystusa będzie mógł bezpiecznie dotrzeć na drugi brzeg.
Gubernator poprosił o kartkę papieru i napisał, że moc Boga chrześcijan jest wielka i że poza Nim nie ma boskości. Natychmiast łódź zaczęła płynąć. Jak tylko Arrian wrócił, rozkazał powiesić duży kamień na szyi Asklasa i wrzucić go do rzeki. Miało to miejsce około 287 roku.
O jego męczeńskiej śmierci świadczą stosunkowo wczesne Pasje: koptyjska, grecka i zapewne zaginiona łacińska. Synaksarium aleksandryjskie wspominało go pod dniem 20 stycznia, greckie 20 maja, a martyrologia łacińskie 23 stycznia. Nowe Martyrologium Romanum wspomina go w dniu 20 stycznia.
Modlitwa do św. Asklasa
Wszechmogący, wieczny Boże, z Twoją pomocą święty Asklas aż do śmierci walczył w obronie wiary, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy z miłości ku Tobie cierpliwie znosili wszelkie przeciwności i ze wszystkich sił dążyli do Ciebie, bo Ty jesteś prawdziwym życiem. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.