dziewica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
12 marca
Wspomnienie w Polsce:
9 września
Życiorys bł. Anieli Salawy
Błogosławiona Aniela Salawa urodziła się 9 września 1881 roku. Była córką Bartłomieja i Ewy z Bochenków. Ojciec pochodził z Sieprawia, dużej wsi w połowie drogi między Krakowem a Myślenicami (Polska). Salawowie choć żyli skromnie wyróżniali się pobożnością. Wcześnie rano śpiewano pieśni religijne: Kiedy ranne wstają zorze, Godzinki ku czci Niepokalanej, czytano także religijne książki. Wszystkie dzieci odmawiały głośno razem rano i wieczorem Modlitwę Pańską. Obowiązkowo chodzono w niedzielę i święta na Mszę św. do kościoła, a popołudniu na nieszpory.
Mała Anielcia po skończeniu 6 roku życia chodziła do jednoklasowej szkółki (uczył jeden nauczyciel) przez okres dwóch lat, gdzie nauczyła się czytać i pisać. Równocześnie pomagała rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa. W wieku 16 lat postanowiła wyjechać do Krakowa w poszukiwaniu pracy, aby choć trochę odciążyć rodziców.
Aniela przybyła do miasta późną jesienią 1897 roku po zakończeniu prac polowych i odtąd przez okres 20 lat pracowała w zawodzie służącej. Początkowy zachwyt kolorowym dużym światem szybko minął ustępując miejsca mądrości życiowej i wierności zdobytym wartościom. Będąc w Krakowie zawarła znajomość z ojcami redemptorystami. Aniela starała się jak najczęściej bywać na Mszy św. Przynosiła do kościoła kwiaty kupowane za własne pieniądze i obrusy pięknie przez siebie haftowane.
W 18 roku życia złożyła ślub czystości. Ważną rolę w kształtowaniu jej osobowości odegrali także ojcowie franciszkanie. Zdarzały się takie okresy w życiu Anieli, że zamierzała wstąpić do jednego z klasztorów. Wchodziły w grę klauzurowe: norbertanki, klaryski, dominikanki, urszulanki, szarytki czy karmelitanki. Odmówiono jej jednak przyjęcia ze względu na brak posagu i słabe zdrowie do ciężkich prac fizycznych.
Po ukazaniu się encykliki Leona XIII Rerum Novarum problematyką sług domowych, których w Krakowie stale przybywało, zajmował się jezuita o. Kazimierz Riedl, zaś o. Jan Badeni swoimi publikacjami mobilizował opinię społeczną. W uzgodnieniu z Konsystorzem ojcowie jezuici od św. Barbary przejęli duszpasterstwo nad warstwą pomocy domowych. O. Włodzimierz Ledóchowski założył w 1899 roku Stowarzyszenie Sług Katolickich. Zapisało się do niego 1300 członkiń.
W następnych latach Stowarzyszenie dorobiło się Własnego domu. Zorganizowano tam schronisko dla bezdomnych dziewcząt, kuchnię, szpitalik, pralnię, prasowalnię, szkółkę i bibliotekę. Aniela zapisała się do Stowarzyszenia 27 kwietnia 1900 roku Przynależność do „Zytek” zastąpiła jej dom rodzinny. Od 1903 roku przystępowała codziennie do Komunii św. Obok pracy przez całe lata oddawała się medytacji, czytała klasyków europejskiej mistyki (zwłaszcza dzieła św. Jana od Krzyża). 15 maja 1912 roku rozpoczęła nowicjat Trzeciego Zakonu Św. Franciszka, a 6 sierpnia 1913 roku złożyła przysięgę tercjarską. Po wybuchu I wojny, począwszy od grudnia 1914 roku, kiedy władze zarządziły ewakuację Krakowa i państwo, u których pracowała wyjechali, miała więcej czasu i wówczas zaczęła prowadzić działalność samarytańską wśród rannych żołnierzy w lazaretach. Pomagała również przez dostarczanie żywności kupowanej za własne pieniądze oraz zbieranej po domach dla jeńców wojennych różnych narodowości.
Pod koniec I wojny zaczęła opadać z sił. Do dawnych dolegliwości dołączyły nowe: wrzody żołądka, choroba płuc, gardła i krtani, a przede wszystkim stwardnienie rozsiane, wobec którego lekarze byli bezsilni. Ostatnie 4 lata życia mieszkała w suterenie przypominającej celkę zakonną. Utrzymywała się z oszczędności i pomocy od „Zytek”. O jej zmaganiach duchowych, dojrzewaniu do świętości oraz o doznaniach mistycznych dowiadujemy się z jej Dziennika, który pisała w ostatnich latach życia na prośbę swoich spowiedników.
Aniela Salawa zmarła w szpitaliku 12 marca 1922 roku. Okazały pogrzeb odbył się 15 marca na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Prowadzili go franciszkanie, asystowali jezuici i redemptoryści. Powiewały 3 sztandary: tercjarski, św. Zyty i Sodalicji mariańskiej.
Aniela Salawa zmarła w opinii świętości. Wkrótce zaczęto doznawać za jej przyczyną cudownych uzdrowień, które franciszkanie skrupulatnie rejestrowali. Dnia 13 maja 1949 roku odbyła się ekshumacja, a jej śmiertelne szczątki umieszczono w mensie ołtarza Kaplicy Męki Pańskiej ojców franciszkanów. Równocześnie zaczęły się ukazywać różne publikacje książkowe (kilkadziesiąt) i artykuły w prasie. Gorącym zwolennikiem beatyfikacji Anieli Salawy był od samego początku kardynał Karol Wojtyła.
Już w 1975 roku kardynał krakowski następująco motywował starania o beatyfikację: Aniela Salawa posłuży za przykład silnej wiary, doskonałej zgodności z wolą Bożą, zwłaszcza w wypełnianiu obowiązków stanu, zupełnej uległości wobec Kościoła i jego zwierzchników oraz ustawicznej pracy, połączonej z wyjątkową pobożnością.
To właśnie Karol Wojtyła, już jako papież Jan Paweł II, beatyfikował Anielę 13 sierpnia 1991 roku, na krakowskim Rynku Głównym. Grób Anieli Salawy znajduje się w Kaplicy Męki Pańskiej, w krakowskiej Bazylice św. Franciszka z Asyżu. W ikonografii Aniela przedstawiana jest najczęściej w pomieszczeniu kuchennym. Jej atrybutem jest także szczotka do zamiatania. Martyrologium Romanum wspomina ją w dniu narodzin dla nieba (dies natalis), to jest 12 marca, natomiast w Polsce jej wspomnienie obchodzone jest w dniu 9 września. Jej sanktuarium znajduje się w Sieprawiu.
Myśli bł. Anieli Salawy
„Panie! Żyję, bo każesz, umrę, bo zechcesz, zbaw mnie, bo możesz”.
„Pragnę, abyś był tak uwielbiony, jak jesteś wyniszczony”.
„Wobec duszy mojej Pan Bóg miał zamiary wielkie, stwarzając mnie na swój własny obraz”.
Czego uczy nas bł. Aniela Salawa dziś?
Błogosławiona Aniela Salawa uczy nas przede wszystkim głębokiego życia duchowego połączonego z sumiennym wypełnianiem naszych codziennych prac, zajęć czy obowiązków. Pokazuje nam, że nawet spalając się zawodowo można znaleźć czas na modlitwę, czy codzienną Mszę św. Aniela jest także dla nas wzorem miłosierdzia i posługi chorym, cierpiącym i opuszczonym.
Modlitwa do bł. Anieli Salawy
Boże, w Trójcy Jedyny, Ty powołałeś błogosławioną Anielę Salawę, aby służyła Tobie i bliźnim w trudnych okolicznościach ich życia. Wysłuchaj nasze modlitwy, które za jej wstawiennictwem w pokorze Ci przedstawiamy. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Modlitwa o uproszenie łask
Boże w Trójcy jedyny, chwalę Cię, wysławiam i uwielbiam za wszystkie łaski, których raczyłeś udzielić błogosławionej Anieli i błagam Cię, jeżeli to jest zgodne z najświętszą Wolą Twoją, racz okazać przez nią potęgę Twej miłości, udzielając mi łask (wymienić intencję), o którą gorąco proszę. Wejrzyj na ducha ofiary i poświęcenia dla bliźnich Twej wiernej służebnicy błogosławionej Anieli i nagródź jej cnotę, aby się stała moją orędowniczką przed tronem Twoim w niebie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Litania do bł. Anieli Salawy
Kyrie, eleison. Chryste, eleison, Kyrie, eleison.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu Odkupicielu świata Boże,
Duchu święty Boże,
Święta Trójco jedyny Boże,
Święta Maryjo, Służebnico Pańska, módl się za nami.
Święty Franciszku, wzorze franciszkańskiej drogi,
Błogosławiona Anielo Salawo,
Siostro świętych Pańskich,
Zjednoczona z Bogiem,
Uczestniczko Chrystusowej Ofiary,
Naśladująca Zbawiciela w przebłaganiu za ludzkie zniewagi,
Ofiaro wynagradzająca za grzechy,
Przyjmująca dobrowolnie cierpienia za bliźnich,
Świadomie uczestnicząca w Krzyżu Chrystusowym,
Dobrowolnie obierająca stan służącej,
Służąca Bogu przez uczciwą pracę,
Cierpliwie znosząca utrudzenia służby,
Przeniknięta duchem wiary i pobożności,
Stanowcza i cicha wobec przeciwności,
Wyrozumiała dla drugich,
Odpowiedzialna za współpracownice i przyjaciółki,
Rozumiejąca swoją role w Kościele,
Nosząca w sercu troskę o szerzenie wiary,
Wspierająca misje modlitwą i ofiarą,
Pałająca miłością do Ojczyzny,
Modląca się o wolną i katolicką Polskę,
Opiekująca się rannymi żołnierzami w szpitalach,
Zachęcająca do przyjmowania sakramentów świętych,
Pouczająca błądzących o prawdach wiary,
Patronko Franciszkańskiego Zakonu Świeckich,
Pomagająca studiującej młodzieży,
Orędowniczko ciężko chorujących,
Orędowniczko nasza przed Bogiem,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie!
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie!
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami!
P: Jezu, w Twoim Królestwie.
W: Służyć znaczy królować.
Módlmy się
Miłosierny Boże, z Twojego natchnienia bł. Aniela Salawa, uczestnicząc w prorockiej, kapłańskiej i królewskiej misji Chrystusa, z miłością wypełniała swoje powołanie jako służąca. Spraw, przez jej wstawiennictwo, abyśmy byli wierni łasce chrztu świętego, służąc ochotnie Tobie i braciom. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.