mistyczka
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
9 czerwca
Życiorys bł. Anny Marii Taigi
Błogosławiona Anna Maria Taigi (z domu Gianetti) urodziła się 29 maja 1769 roku w Sienie (Włochy) w rodzinie kupieckiej. Jej życie, choć naznaczone trudnościami, stało się przykładem głębokiej pobożności i oddania. Z powodu rozrzutności ojca, jej rodzina popadła w biedę i musiała przenieść się do Rzymu, gdzie Anna żyła z pracy matki. Niestety, z powodu choroby ospy musiała przerwać edukację, a jej twarz została oszpecona bliznami po chorobie. Mimo trudnych warunków, pomagała matce w domu, a po osiągnięciu dorosłości, w wieku 20 lat wyszła za mąż za Dominika Taigi, który pracował jako kamerdyner książąt Chigich. Zamieszkali w pałacu, gdzie otrzymali mały pokój.
Anna Maria Taigi była młodą, elegancką kobietą, która z radością spełniała swoje domowe obowiązki. Lubiła piękne stroje, muzykę i rozrywki, które dzieliła z mężem. Jednak pewnego dnia jej życie uległo nieoczekiwanej zmianie, choć początkowo nie zdawała sobie sprawy, jak wielkie plany Bóg miał wobec niej. Odwiedzając bazylikę Świętego Piotra, natrafiła na wzrok nieznanego kapłana – księdza Angelo Verardiego, znanego z wielkiej pobożności. To spotkanie wzbudziło w niej niejasne, ale nieustanne pragnienie pogłębienia życia duchowego. W tym samym czasie ks. Angelo usłyszał głos Boży, który powiedział: Przyjrzyj się tej kobiecie. Kiedy zwróci się do ciebie, pomóż jej w nawróceniu, bo wybrałem ją, aby została świętą.
I tak się stało. Anna Maria, poruszona łaską Bożą, udała się do kościoła, gdzie przystąpiła do spowiedzi u księdza Verardiego, który przywitał ją słowami: Nareszcie jesteś. Po tej spowiedzi poczuła głęboką radość i zrozumiała, że jej powołaniem jest większa zażyłość z Bogiem i nowe, lepsze życie. Choć nadal z pełnym oddaniem wypełniała obowiązki żony i matki siedmiorga dzieci, rozpoczęła jednocześnie niezwykłą drogę duchowego rozwoju, pełną mistycznych doświadczeń i cudów. Jezus Chrystus objawił jej swoje słowa: Przeznaczyłem cię do nawracania dusz i pocieszania ludzi każdego stanu, co wyznaczyło kierunek jej dalszej misji.
Lista cudów, proroctw i uzdrowień dokonanych przez Annę Marię Taigi była tak długa, że potrzebna by była cała książka, aby je opisać. Najbardziej niezwykłym darem, jaki otrzymała, było objawienie w formie jaśniejącego słońca. Podczas modlitwy ujrzała w nim majestatyczną postać patrzącą w niebo, koronę cierniową i krzyż. Bóg wyjaśnił jej, że to „zwierciadło”, które pozwoli jej rozróżniać dobro od zła. To mistyczne słońce towarzyszyło jej do końca życia, ukazując nie tylko moralne aspekty, ale także wydarzenia historyczne i losy ludzkie.
Na swojej duchowej drodze Anna Maria, niosła krzyż codziennych obowiązków i była jednocześnie obdarzana niezliczonymi łaskami, które spływały na jej duszę podczas nieustannej rozmowy z Bogiem. Wśród tych trudów otrzymywała również wiele pocieszeń i głębokich nauk od Boskiego Oblubieńca. Chrystus przemawiał do niej słowami pełnymi mądrości: Pamiętaj, moja córko, że choćby człowiek gorąco pragnął mnie kochać, bez pokory zawsze będzie się potykał. Człowiek nosi w sobie pył, który osiada na jego sercu, nazywając się miłością własną. Jest przepełniony pychą i dumą, a Ja nie mam z nimi nic wspólnego. Tylko pokorni zdobywają łaskę w moich oczach. Kto pragnie kosztować moich rozkoszy, musi wzgardzić światem i przyjąć, że świat odwzajemni się tym samym.
Anna Maria Taigi została także obdarzona wieloma nadprzyrodzonymi darami, takimi jak rozeznawanie sumień, wizje, proroctwa i ekstazy kontemplacyjne. Jednym z najbardziej znanych jej proroctw jest to o trzech dniach ciemności, które mają nastać w czasach ostatecznych. Według jej wizji, bezbożność doprowadzi do wielkiej rebelii i prześladowań Kościoła, ale w końcu to właśnie Kościół odniesie triumf, wychodząc zwycięsko z tego straszliwego okresu prób.
Sława Anny Marii szybko rozprzestrzeniła się poza granice skromnego mieszkania. Utrzymywała bliskie relacje z takimi świętymi jak Wincenty Pallotti, Wincenty Maria Strambi i Kasper del Bufalo. Do jej domu przychodzili po radę ludzie wielkiego formatu, w tym kardynałowie, biskupi oraz królowa Maria Ludwika z Burbonów. Papież Grzegorz XVI przyznał jej wyjątkowy przywilej urządzenia w domu kaplicy z Najświętszym Sakramentem. Jako tercjarka zakonu trynitarzy, ofiarowywała swoje cierpienia za grzeszników, Kościół i papieża, który w tych burzliwych czasach wiele wycierpiał.
Anna Maria Taigi przepowiedziała datę swojej śmierci i zmarła 9 czerwca 1837 roku w wieku 68 lat. 30 maja 1920 roku papież Benedykt XV wyniósł ją do chwały błogosławionych. Jej ciało, wcześniej pochowane na wspólnym cmentarzu, zostało przeniesione do kościoła Matki Bożej Pokoju, a następnie do bazyliki św. Chryzogona, gdzie znajduje się do dziś.
Patronat
Błogosławiona Anna Maria Taigi jest patronką ofiar przemocy słownej ze strony współmałżonka.
Modlitwa do bł. Anny Marii Taigi
Boże, potęgo pokornych, który poprzez błogosławioną Annę Marię Taigi, udzieliłeś wszystkim matkom i żonom misternego daru miłosierdzia i cierpliwości, a całemu światu dałeś żywy ideał życia chrześcijańskiego, spraw, abyśmy przez jej przykład i zasługi mogli iść z czystym i radosnym sercem, drogami naszego życia otwarci na miłość do Chrystusa i do Jego Ewangelii. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.