kapłan i zakonnik, założyciel
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
28 grudnia
Liturgiczne wspomnienie w Polsce:
21 października

Życiorys św. Kaspra del Bufalo
Święty Kasper del Bufalo urodził się w 1786 roku w Rzymie (Włochy). Jako dziecko został cudownie uzdrowiony za wstawiennictwem św. Franciszka Ksawerego, z grożącej ślepotą nieuleczalnej choroby oczu. Mając 12 lat rozpoczął studia w Collegio Romano w Rzymie i tam też w 1808 roku ukończył teologię. Wcześniej jeszcze poznano jego zdolności katechetyczne i zaczęto nazywać małym apostołem Rzymu. W wieku 19 lat został prezydentem nowej szkoły katechetycznej Santa Maria del Pianto. W 1806 roku mianowany kierownikiem hospicjum Santa Galla. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1808 roku i został kapelanem i kanonikiem w bazylice św. Marka.
W 1809 roku, przed tym, gdy Rzym został zajęty przez wojska napoleońskie, Kasper założył wraz z przyjaciółmi oratorium oraz ustalił reguły późniejszego Zgromadzenia Misjonarzy i Podstawowe Artykuły dla zgromadzenia sióstr. Państwo papieskie zostało zlikwidowane, papież Pius VII deportowany do Savony, a księża byli przymuszani do złożenia przysięgi lojalności Napoleonowi. Kasper, pozostając wierny zakazowi papieża, odmówił złożenia tej przysięgi i został zesłany do Piacenza i Bolonii.
Znane jest jego słynne powiedzenie: Non posso, non debbo, non voglio (Nie mogę, nie wolno mi, nie zrobię tego), które wypowiedział przed urzędnikiem napoleońskim. W 1811 roku, gdy ponownie odmówił, został osadzony w więzieniu San Giovanni in Monte w Bolonii, a potem w fortecy w Imoli. Gdy odmówił po raz trzeci został przeniesiony do Lugo, a następnie, po czwartej odmowie, zesłany na Korsykę.
W 1814 roku, gdy reżim napoleoński upadł we Włoszech, Kasper powrócił do Rzymu, który przez prawie pięć lat był pozbawiony Mszy świętej. Natychmiast rozpoczął misje ludowe, szerząc kult Najświętszej Krwi Chrystusa. Z pomocą swego ojca duchowego bpa Franciszka Albertiniego, założył też dla kapłanów świeckich Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa. Patronem nowej wspólnoty został św. Franciszek Ksawery.
W tym samym roku Pius VII zaakceptował nazwę i udzielił błogosławieństwa nowemu Zgromadzeniu. W klasztorze św. Feliksa w Giano, w Umbrii powstał pierwszy Dom Misyjny. Później powstały następne, między innymi w Pievetorina i Albano. W 1821 roku Pius VII wysłał Kaspra w okolice Neapolu z misją służby na południu kraju, również opanowanym przez bandytyzm i bezprawie. Kasper założył tam dalsze misje.
W 1826 roku Kasper otrzymał nominację na biskupa i internuncjusza w Brazylii. Odmówił, ale pozostał w Rzymie, oddalony od swego zgromadzenia, pracując w Kongregacji Rozkrzewienia Wiary. Jednak po ośmiu miesiącach papież Leon XII pozwolił mu wrócić do pracy misyjnej. Powrócił więc do Giano, do swojej kongregacji, gdzie spędził ostatnie 10 lat życia. W międzyczasie powstawały nowe domy zakonne, a w 1834 roku Kasper, z pomocą św. Marii De Mattias, zainicjował Instytut Sióstr Adoracji Najświętszej Krwi.
Kasper del Bufalo zmarł posługując cierpiącym i umierającym na ulicach Rzymu podczas epidemii cholery w 1837 roku. Pochowano go w kościele św. Pawła w Albano. Kaspra beatyfikował w 1904 roku papież Pius X, a kanonizował pięćdziesiąt lat później Pius XII. Dziś jego relikwie przechowywane są w Rzymie, w kościele Santa Maria w Trivio.
Patronat
Święty Kasper del Bufalo jest patronem Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa oraz Instytutu Sióstr Adoracji Najświętszej Krwi.
Myśli św. Kaspra del Bufalo
„Nie mogę, nie muszę, nie chcę” (łac. Non posso, non debbo, non voglio).
„Mój Jezu, jestem cały oddany Tobie, moje życie jest w Twojej dłoni… Jeśli jeszcze pozwolisz mi żyć, uczynię wiele na twoją chwałę, jeśli jednak to nie Twoja wola, mówię fiat voluntas tua!”
Czego nas uczy św. Kasper del Bufalo dziś?
Święty Kasper del Bufalo uczy nas nie tylko głębokiego radykalizmu i dostrzegania cierpiącego Jezusa w bólu i rozdarciu tego świata, ale także przypomina nam, że Krew Jezusa, która została dla nas wylana z miłości, tej miłości do Boga i człowieka ma nas ciągle uczyć. I gdybyśmy nawet poświęcili zdrowie w posłudze, biada nam, jeśli wszystko nie jest ożywione miłością!
Modlitwa do św. Kaspra del Bufalo
Boże, nasz Ojcze, Ty ustanowiłeś św. Kaspra kapłanem i przesławnym apostołem Przenajdroższej Krwi Twojego Syna, przez jego wstawiennictwo spraw, prosimy Cię, abyśmy doświadczyli obfitych owoców Ceny naszego Zbawienia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Modlitwa do św. Kaspra del Bufalo o uzdrowienie
Święty Kasprze, największy Apostole Krwi Chrystusa, za Twoim wstawiennictwem wdowa, Urszula Bono, została uzdrowiona z choroby raka złośliwego.
Prosimy Cię, abyś i dziś wstawiał się za tymi, którzy chorują na wszelkiego rodzaju choroby nowotworowe i abyś wypraszał im łaskę całkowitego uzdrowienia, aby mogły dalej żyć w zdrowiu duszy i ciała, na chwałę Boga i w służbie swoim bliźnim.
A tym, którzy jeszcze będą cierpieć z powodu tej ciężkiej choroby, daj siłę do przyjęcia tego krzyża w duchu pokory i zadośćuczynienia oraz wytrwanie w łasce Bożej i w codziennym ofiarowywaniu swoich cierpień Bogu Ojcu, razem z Krwią Jezusa, ku pożytkowi wiernych i wsparciu zbawczej misji całego Kościoła Chrystusowego. Amen.