papież
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
27 października
Wspomnienie w Polsce:
26 października
[ez-toc]
Życiorys św. Ewarysta
Święty Ewaryst według Liber Pontificalis pochodził z helleńskiej rodziny, lecz jego ojciec był Żydem z Betlejem (Palestyna). Uczył się w Grecji i tam też zetknął się z nauką Chrystusa. Stamtąd przeniósł się do Rzymu, gdzie już istniała liczna gmina chrześcijańska, pozostająca pod rządami papieża św. Kleta (Anakleta). Ewaryst ze względu na swoja wiedzę i rozliczne cnoty został przyjęty do stanu duchownego i wyświęcony na kapłana. Gdy zaś Klet poniósł śmiercią męczeńską, mianowano go jego następcą.
Musiał stawiać czoła poganom, którzy pałali nienawiścią przeciw chrześcijanom. Walczył też z tymi, którzy nazywali siebie chrześcijanami, ale głosili bałwochwalcze nauki zaprzeczając Bóstwu Jezusa. Aby się, od nich odróżnić Ewaryst nazwał siebie i swych parafian katolikami. Liczba chrześcijan w Rzymie była w porównaniu z poganami bardzo mała, ale mimo to nie było części miasta, w której by ich nie było. Papież podzielił, zatem miasto na siedem parafialnych okręgów i przeznaczył dla każdego z nich kapłana, zobowiązując go do odbywania nabożeństwa i udzielania sakramentów świętych. Każdemu z biskupów dał po siedmiu diakonów, którzy mieli im pomagać w głoszeniu kazań i sprawować pieczę nad ubogimi. Ewaryst przestrzegał też tego, by chrześcijanie zachowywali czystość, i nie kalali małżeństwa nieprawymi związkami. Zakazał więc surowo tajnych stosunków z niewiastami i ogłosił, że śluby mają być zawierane w kościele i pobłogosławione przez kapłanów.
Ewaryst zasiadał na Stolicy Piotrowej tylko 9 lat. Zmarł około 105 roku. Jego ciało złożone jest w Rzymie i spoczywa tuż obok ciała św. Piotra Apostoła. Nie posiadamy wczesnych oznak jego kultu. Do martyrologium wpisał go dopiero Ado.
Modlitwa do św. Ewarysta
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty wybrałeś świętego Ewarysta, aby przewodził całemu Kościołowi oraz budował go słowem i przykładem, za jego wstawiennictwem strzeż i kieruj na drogę zbawienia wiecznego pasterzy Kościoła razem z ludem im powierzonym. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.