Elizeusz
Święty Elizeusz, biblijny prorok, pochodził z Abel-Meholah. Około 860 roku p.n.e., został wezwany przez proroka Eliasza, aby mu służyć.
Święty Elizeusz, biblijny prorok, pochodził z Abel-Meholah. Około 860 roku p.n.e., został wezwany przez proroka Eliasza, aby mu służyć.
Święty Eskil, angielski mnich żyjący w XI wieku, który przybył jako misjonarz do Skandynawii i tam poniósł śmierć męczeńską około 1080 roku.
Święty Efrem Syryjczyk, diakon i doktor Kościoła, żył w IV wieku. Uważany jest za najważniejszego pisarza tworzącego w języku syryjskim.
Święty Egwin urodził się w VII wieku w Anglii. W latach 692-693 był biskupem Worcester. Założył klasztor w Evesham, gdzie był opatem.
Święty Eustachy White, męczennik z XVI wieku, czczony jako jeden z czterdziestu męczenników Anglii i Walii. Kanonizowany w 1970 roku.
Święty Edmund Gennings, męczennik z XVI wieku, czczony jako jeden z czterdziestu męczenników Anglii i Walii. Kanonizowany przez Pawła VI.
Święty Eulogiusz był diakonem biskupa Tarragony, św. Fruktuozusa. Poniósł śmierć męczeńską wraz ze swym biskupem i diakonem Auguriuszem.
Święty Etelbert z Kentu urodził w 522 roku. Wychowany jako pogański czciciel Odyna. Około 560 roku objął rządy w królestwie Kentu.
Święty Eustacjusz z Antiochii urodził się około 270 roku w Pamfilii (obecnie Turcja). Około 320 roku został biskupem w Berei syryjskiej.
Święty Eufrazjusz Desideri (imię zakonne Józef) urodził się 8 stycznia 1556 roku w Leonessie (Włochy). W wieku 12 lat został sierotą.
Święty Elpidefor należy do grupy Męczenników z Isfahanu w Persji, którzy ponieśli śmierć w 345 roku, za panowania króla Sapora II.
Święty Ewaryst według „Liber Pontificalis” pochodził z helleńskiej rodziny, lecz jego ojciec był Żydem z Betlejem (Palestyna).
Święty Eustachy (Eustachiusz) urodził się w Rzymie (Włochy) w I wieku, w rodzinie pogańskiej. Początkowo nosił imię Placyd.
Święty Eufroniusz był biskupem w Auten (Francja). Troszczył się o zachowanie dyscypliny, jedności liturgii oraz godne obsadzanie stolic biskupich.
Święty Eksuperiusz z Bayeux jest postacią mało znaną. Był on pierwszym biskupem Bayeux (Francja), który zmarł na początku IV wieku.
Święty Erast z Koryntu jest wymieniany przez św. Pawła Apostoła w Liście do Rzymian (por. Rz 1,23) pośród wpływowych osobistości gminy korynckiej.
Święty Ezechiel syn Buziego, był kapłanem, należącym zapewne do elity jerozolimskiej. W 597 roku został uprowadzony do Babilonu.
Święty Epafras z urodzenia był poganinem zamieszkującym w Kolosach (Azja Mniejsza). Następnie został chrześcijaninem i uczniem apostolskim.
Święty Erazm jest zaliczany do grona 14 wspomożycieli w każdej potrzebie. Jego życie jest datowane na III wiek. Pochodził prawdopodobnie z Antiochii.
Święty Efeb był biskupem Neapolu. Jego imię zapisywano różnie, także w formie Euphebius. Widnieje na prastarym marmurowym kalendarzu neapolitańskim.
Święty Epipodiusz z Lyonu jest postacią mało znaną. Wiemy, że był z pochodzenia Grekiem. Według Martyrologium Romanum poniósł śmierć męczeńską.
Święty Elpidiusz jest postacią mało znaną. Wiemy, że należy do grupy męczenników z Meliteny. Z powodu braku wiadomości pozostaje jedynie żołnierzem.
Święty Epafrodyt był chrześcijaninem z Filippi. Apostoł Paweł obdarzył go zaszczytnymi tytułami współpracownika, współbojownika, swego wysłańca.
Święty Emeteriusz jest postacią mało znaną ponieważ Acta jego męczeństwa zaginęły. Wszystko, co o nim wiemy pochodzi z hymnu Prudencjusza.
Święty Eutychiusz znany jest jedynie z inskrypcji, której autorem był papież Damazy, a która zachowała się po dzień dzisiejszy.
Święty Eleuzyp jest wspominany razem ze św. Speuzypem i św. Meleuzypem. Według legendarnej greckiej pasji byli oni trojaczkami.
Święty Eugendus urodził się w 449 roku w Izernore (Francja). Już od dzieciństwa odznaczał się niezwykłą pobożnością. Oddany na wychowanie do klasztoru.