ojciec NMP
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
26 lipca
Życiorys św. Joachima
Święty Joachim jest wspominany w liturgii razem ze św. Anną. Byli oni rodzicami Najświętszej Maryi Panny. Jednak tak naprawdę nie wiemy, jak nazywali się rodzice Maryi. Imiona te zostały zaczerpnięte z literatury apokryficznej takie jak: „Ewangelia Jakuba”, „Ewangelia Pseudo-Mateusza” i „Księga Narodzenia Maryi”, które podają właśnie takie imiona rodziców Maryi.
Nie wiemy też nic o życiu św. Joachima. Wspomniane wyżej apokryfy podają, że św. Joachim pochodził z zamożnej rodziny z Galilei. Kiedy długo nie mógł doczekać się potomka, 40-dniowym postem na pustyni i modlitwą ubłagał Boga o miłosierdzie. Maryja jako 3-letnie dziecko miała zostać oddana na wychowanie do świątyni. Joachim podobno osierocił ją wcześnie.
Kult św. Joachima na Wschodzie istniał już w IV/V wieku. Święto ku czci rodziców Maryi na Zachodzie wprowadzono dość późno, bo dopiero w X wieku. Przez jakiś czas wspomnienie Anny i Joachima było obchodzone oddzielnie, Joachima 16 sierpnia. Ostatnia reforma kalendarza liturgicznego z 1969 roku przywróciła je z powrotem na jeden dzień. Relikwie Świętego zaginęły.
Patronat
Święty Joachim jest patronem par małżeńskich, stolarzy i sprzedawców lnu.
Czego uczy nas św. Roman Jurajski dziś?
Wiadomo nie od dziś, że szatan kusi ludzi, szczególnie tych, którzy zbliżają się do Boga. Jednak śmierć Jezusa na krzyżu zwyciężyła całą moc szatana. Może on wprawdzie kusić, ale chrześcijanin łaską Boską i krzyżem Chrystusa może odeprzeć każdą pokusę. Jeśli więc chcesz jak św. Roman być prawdziwie pobożnym, to pamiętaj, że pokusy Cię nie ominą. Bo jak uczy Pismo św. […] w ogniu doświadcza się złoto, a ludzi miłych Bogu – w piecu utrapienia (Syr 2,5).
Modlitwa do św. Joachima
Panie, Boże naszych ojców, Ty wybrałeś świętego Joachima na ojca Maryi, która została Matką Twojego wcielonego Syna, przez jego wstawiennictwo daj nam osiągnąć zbawienie obiecane Twojemu ludowi. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.