opat, wspomożyciel
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
1 września

Życiorys św. Idziego
Święty Idzi należy do wspomożycieli, którzy pomagają nam w różnych potrzebach duszy i ciała. Posiadamy o nim bardzo skromne informacje, które nie pozwalają nawet określić kiedy dokładnie żył. Przyjmuje się zatem, że było to na przełomie VII i VIII wieku.
Idzi z pochodzenia był Grekiem, urodził się w Atenach. Był zamożnym i wykształconym młodzieńcem. Już w młodości zasłynął jako cudotwórca i uzdrowiciel. Szybko zyskał więc sławę i część. Ta sława jednak bardzo mu ciążyła. Postanowił wieść życie pustelnicze. Po odbyciu pielgrzymki do Rzymu wyruszył do Francji. Przez dwa lata pozostawał u św. Cezarego, który był biskupem w Arles.
Spokój znalazł w Galii u ujściu Rodanu. Tam w grocie pędził życie pustelnicze. W pustelni oswoił łanie, która została jego karmicielka. Łania stała się też przyczyną odkrycia jego kryjówki. Podczas polowania król Wizygotów Flavius Wamba wypuścił za nią strzałę, a słudzy szukający rannego zwierzęcia znaleźli grotę z rannym mnichem, gdyż strzała ugodziła św. Idziego. Król chciał wynagrodzić Świętemu cierpienie i zaprosił go do siebie. Św. Idzi odmówił, ale po licznych wizytach i namowach króla, zgodził się przenieść na dwór królewski. Tam w krótkim czasie zasłynął cudami, a kiedy otrzymał od króla kawałek ziemi zbudował klasztor, w którym zamieszkał z grupą uczniów jako opat. Wokół klasztoru powstało miasto, które nazwano jego imieniem: St. Gilles (Święty Idzi).
Sława i cuda św. Idziego dotarła do króla Franków Karola, który zaprosił go do siebie. Święty spotkał się z nim w Orleanie. Po powrocie do swego klasztoru wybrał się jeszcze w podróż, do Rzymu, gdzie ofiarował swój klasztor papieżowi i uzyskał od niego przywilej egzempcji. Ostatnie lata swego życia spędził w swym klasztorze i tam 1 września umarł w sławie świętości.
Kiedyś św. Idzi należał do najpopularniejszych świętych na Zachodzie. Ku jego czci wystawiono wiele kościołów we Francji, w Belgii, w Niemczech, a także w Polsce. Ikonografia przedstawia św. Idziego w habicie zakonnym, często w jaskini lub na jej tle, z łanią i z ręką przebitą strzałą, czasem też z książką i laską pasterską w dłoni. Wzywany jest w razie bezpłodności i przeciw chorobom psychicznym.
Patronat
Święty Idzi jest patronem Karyntii i Styrii (krainy austriackie), Edynburga, Norymbergii, Osnabrücku, Brunszwiku, Tuluzy oraz myśliwych, pasterzy, rybaków, handlarzy koni, rozbitków, epileptyków, chromych, rannych, grzeszników, łuczników, żebraków, zbłąkanych, karmiących matek i dobrej spowiedzi. Wzywany jest również w razie bezpłodności i przeciw chorobom psychicznym.
Modlitwa do św. Idziego
Boże, pozwól nam w czasie naszej ziemskiej wędrówki nieustannie myśleć o sprawach niebios i naśladować przykład doskonałości ewangelicznej, jaki nam dałeś w osobie świętego Idziego, opata. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Litania do św. Idziego
Kyrie eleison. Chryste eleison, Kyrie eleison.
Chryste usłysz nas. Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, Jedyny Boże,
Święta Maryjo, módl się za nami.
Święta Boża Rodzicielko,
Święta Panno nad Pannami,
Święty Idzi, w królewskim domu urodzony,
Święty Idzi, od młodości pobożny,
Święty Idzi, miłością Boga pałający,
Święty Idzi, hojny dla ubogich,
Święty Idzi, chorego leczący,
Święty Idzi, aniele czystości,
Święty Idzi, złem świata gardzący,
Święty Idzi, szczodry dla ubogich,
Święty Idzi, przed złym duchem broniący,
Święty Idzi, nieprzyjacielu próżnej sławy,
Święty Idzi, ochłodo dla cierpiących,
Święty Idzi, gołębico na pustyni za Bogiem tęskniąca,
Święty Idzi, pochodnio w ciemnej jaskini święcąca,
Święty Idzi, doskonały naśladowco świętych pustelników,
Święty Idzi, światło przez Boga światu objawione,
Święty Idzi, męczenniku postrzał cierpiący,
Święty Idzi, nauczycielu króla w zbawieniu duszy,
Święty Idzi, kamieniu węgielny Kościoła,
Święty Idzi, skuteczny propagatorze Bożej chwały,
Święty Idzi, apostole w nauczaniu ludzi nauki chrześcijańskiej,
Święty Idzi, opacie wielu świątobliwych braci,
Święty Idzi, zyskujący wiele dusz dla owczarni Chrystusowej,
Święty Idzi, orędowniku u Boga za grzesznikami,
Święty Idzi, skuteczny wspomożycielu proszących Ciebie,
Święty Idzi, w niebie wiecznie Boga wielbiący,
Święty Idzi, na górze wyszkowskiej od wieków sławiony,
Święty Idzi, wspierający we wszystkich potrzebach,
Święty Idzi, Patronie miasta Wyszkowa i całej okolicy,
Święty Idzi, prosimy Cie pokornie, przyczyń się za nami.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata – przepuść nam Panie,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata – wysłuchaj nas Panie,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata – zmiłuj się nad nami.
P: Módl się za nami św. Idzi.
W: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się
Wszechmogący wieczny Boże, któryś nas przez zasługi chwalebnego Pustelnika i Wyznawcy , św. Idziego, od wszelkich utrapień Swoją mocą wybawić raczył, pomóż nam, niegodnym sługom Twoim, pomocy Jego wzywającym, abyśmy od naszych grzechów uwolnieni wiekuistym szczęściem radowali się w niebie. Przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje, w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen