kapłan, zakonnik, założyciel
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
14 lipca
Życiorys św. Kamila de Lellis
Święty Kamil de Lellis urodził się 25 maja 1550 roku w Abruzzach (Włochy). W latach 1559-1574 był żołnierzem w służbie Wenecji i brał udział w walce przeciw Turkom. 2 lutego 1575 roku doznał nawrócenia. Odmienił swoje życie. Pragnął zostać kapucynem, ale z powodu rany w nodze musiał opuścić zakon.
Własne cierpienie zaprowadziło go do szpitala św. Jakuba dla nieuleczalnie chorych w Rzymie. Tutaj spełniał najniższe posługi i przygotowywał chętnych do dobrej śmierci. Tu też odnalazł swoje powołanie. W 1582 roku założył zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym (kamilianie).
Tymczasem Kamil sam duchowo dojrzał – jego kierownikiem duchowym był przez pewien czas św. Filip Neri – i rozpoczął studia celem przygotowania się do święceń kapłańskich. Przyjął je w 1584 roku. Z niestrudzoną gorliwością rozwijał teraz szeroko pojmowaną działalność charytatywną i ożywiał swymi inicjatywami organizację szpitalnictwa oraz duszpasterstwa chorych. Do 1607 roku był także przełożonym zakonu, który sam założył. Był również prekursorem organizacji Czerwonego Krzyża.
Zmarł 14 lipca 1614 roku. Kanonizował go w 1746 roku papież Benedykt XIV. Leon XIII ogłosił go patronem szpitali i chorych, a Pius XI patronem pielęgniarek i pielęgniarzy. W ikonografii przedstawiany jest w sutannie, na której widnieje czerwony krzyż. Jego atrybutami są: anioł, krzyż, księga, różaniec.
Kościół katolicki w pełni uznał heroizm chrześcijańskich cnót świętego Kamila i ukazał go jako wzór miłości i miłosierdzia dla wszystkich wierzących. 8 kwietnia 1742 roku papież Benedykt XIV ogłosił Kamila błogosławionym, a 19 czerwca 1746 roku świętym. 22 czerwca 1886 roku papież Leon XIII ogłosił go patronem wszystkich chorych i szpitali na świecie, a 28 sierpnia 1930 papież Pius XI – patronem i opiekunem personelu medycznego.
Patronat
Święty Kamil de Lellis jest patronem miasta Zabrze (Polska), kamilianów, szpitali i chorych, pielęgniarek i pielęgniarzy.
Myśli św. Kamila de Lellis
„Daj Boże, abym mógł umierać z rękami zniszczonymi przez miłosierdzie”.
„Nade wszystko niech każdy prosi Pana o łaskę matczynego uczucia względem bliźniego, aby mu służyć wszelką miłością w potrzebach duszy i ciała”.
„Największym złem, jakie mogłoby mnie spotkać, jest niemożność czynienia innym miłosierdzia”.
„Za łaską Bożą bowiem pragniemy służyć wszystkim cierpiącym z miłością, jaką kochająca matka darzy swe jedyne dziecko”.
„Że też nie mam stu ramion, aby nieść pomoc tym biednym, którzy wzywają pomocy”.
Czerwony krzyżyk św. Kamila de Lellis
Święty Kamil, założyciel Zakonu Posługujących Chorym (kamilianie) otrzymał w roku 1586 od papieża Sykstusa V dla członków swojego Zakonu przywilej noszenia na habicie krzyża z czerwonego sukna, by pobudzać chorych i umierających do ufności i nadziei.
Kościół zamieścił w swym rytuale specjalne błogosławieństwo dla tych krzyżyków, które zostały w milionach rozprowadzone po świecie przynosząc chorym ulgę w cierpieniu lub całkowity powrót do zdrowia.
Noś ten krzyżyk z wiarą w Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego, niech ci przypomina jak wielką miłością zostałeś odkupiony, a w chorobie i doświadczeniach życia, niech cię wspiera i zachowa od złego.
Święty Kamilu, Sługo Chorych i Cierpiących, Ty wybrałeś krzyża, aby dla nas ludzi chorych, był znakiem nadziei i ufności w nieskończone miłosierdzie Boże. Wyproś mi, przez ten cudowny krzyżyk, który nosze na sercu, łaskę powrotu do zdrowia. Bądź mi opiekunem w chorobie i opuszczeniu. Naucz nas miłować i cierpieć. W chorobie bądź mi wzorem, a w godzinie śmierci, pozwól mi w łasce odejść do Boga.
Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…
Święty Kamilu, módl się za nami.
Modlitwa do św. Kamila de Lellis
Boże, Ty dałeś świętemu Kamilowi, kapłanowi, szczególną miłość ku chorym, napełnij nas duchem Twojej miłości, abyśmy służyli Tobie w naszych bliźnich i w godzinę śmierci mogli spokojnie odejść do Ciebie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Litania do św. Kamila de Lellis
Kyrie eleison, Chryste eleison. Kyrie eleison.
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami
Synu, Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, Jedyny Boże,
Święta Maryjo, módl się za nami.
Święta Boża Rodzicielko,
Święta Panno nad pannami,
Święty Kamilu,
Patronie chorych i szpitali,
Ojcze ubogich i sierot,
Pocieszycielu smutnych i strapionych,
Nauczycielu prawdziwej miłości bliźniego,
Ozdobo Kościoła katolickiego,
Kapłanie według Serca Bożego,
Pokutniku zbłądzeń Twojej młodości,
Czcicielu krzyża świętego,
Mistrzu modlitwy i ofiary,
Przykładzie poświęcenia i cierpliwości,
Wzorze wszystkich opiekujących się chorymi,
Wierny sługo Najświętszej Maryi Panny,
Łaskawy nasz pośredniku u Boga,
Gorliwy opiekunie dusz nieśmiertelnych,
Jasno świecąca gwiazdo świętości,
Który miałeś gorące pragnienie umrzeć w służbie chorych,
Który prowadziłeś życie pełne miłosierdzia,
Który modlitwą i pokutą żyłeś na co dzień,
Który Bogu ofiarowałeś swoje cierpienia,
Który założyłeś Zakon Posługujących Chorym,
Który zakończyłeś życie błogosławioną śmiercią,
Abyś nas wspierał we wszystkich potrzebach naszych, prosimy Cię, święty Kamilu.
Abyś nam ulżył w cierpieniach i dolegliwościach choroby,
byś nam pomógł w pokusach i walkach życia,
Abyś nas pocieszył w bólu i utrapieniach naszych,
Abyś był przy nas w godzinie śmierci naszej,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
P: Módl się za nami, święty Kamilu.
W: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się
Wszechmogący Boże, Ty świętego Kamila napełniłeś szczególną miłością ku chorym i umierającym spraw, abyśmy wsparci jego zasługami, służyli Tobie w naszych bliźnich, a w godzinę śmierci mogli z ufnością odejść do Ciebie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.