pustelnik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
19 lutego

Życiorys bł. Konrada z Piacenzy
Błogosławiony Konrad urodził się w 1290 roku we włoskiej miejscowości Piacenza. Z zamiłowania był myśliwym. Pewnego razu, chcąc wypłoszyć z zarośli dzika, podpalił je i spowodował wielki pożar. Gdy oskarżono o to niewinnego biedaka zbierającego chrust, Konrad przyznał się do winy i wynagrodził szkodę. Ten nieszczęśliwy wypadek stał się przyczyną zmiany jego życia.
Wstąpił do III Zakonu Franciszkańskiego koło Piacenzy we Włoszech. Następnie przeniósł się na Sycylię, gdzie w dolinie Noto przez czterdzieści lat prowadził życie pustelnicze, oddane surowej pokucie i ustawicznej modlitwie. Jego żona wstąpiła do sióstr klarysek. Posiadał dar prorokowania.
Zmarł 19 lutego 1351 roku. Pochowano go w Noto, w kościele św. Mikołaja. W roku 1485 jego śmiertelne szczątki umieszczono w srebrnej trumnie. W 1515 roku papież Urban VIII zatwierdził jego kult dla diecezji syrakuskiej. Następnie kult został rozszerzony na całą Sycylię i na zakony franciszkańskie.
W ikonografii przedstawiany jako franciszkański pustelnik lub starzec z jeleniami i innymi zwierzętami. Jego atrybutami są: krzyż, dyscyplina, czaszka i księga.
Nowe Martyrologium Romanum wspomina go jako błogosławionego, choć w różnych opracowaniach jest przedstawiany jako święty.
Modlitwa do bł. Konrada
Boże, Ty pobudziłeś błogosławionego Konrada do umiłowania sprawiedliwości i wezwałeś go, aby przez życie w samotności pobożnie Ci służył, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy żyjąc sprawiedliwie i pobożnie na tym świecie mogli szczęśliwie dojść do Ciebie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
Patronat
Błogosławiony Konrad z Piacenzy jest patronem osób cierpiących z powodu przepukliny.