papież (męczennik)
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
16 stycznia
Życiorys św. Marcelego I
Święty Marceli był synem Benedykta. Odgrywał kluczową rolę w Kościele po śmierci papieża Marcelina, kiedy to przez trzy i pół roku na skutek prześladowań chrześcijan nie wybierano nowego biskupa Rzymu. Pontyfikat Marcelego I trwał krótko – od maja 306 roku do 16 stycznia 307 roku. Zreorganizował on rozbitą w wyniku prześladowań administrację kościelną. Dużo przykrości doznał ze strony chrześcijan, którzy w czasie prześladowań wyrzekli się wiary, a potem powracając do Kościoła nie chcieli poddać się wymaganym warunkom pokuty. Większość wspólnoty Kościoła rzymskiego wypowiedziała posłuszeństwo Marcelemu I z powodu rozbieżności w sprawie prawa do cofania lub przedłużania pokuty. Doszło do przelewu krwi i cesarz Maksencjusz oskarżył papieża Marcelina I o wywołanie publicznych niepokojów. Obito go rózgami, a następnie zesłano na wygnanie, gdzie umarł w 309 roku w nędzy. Był wyznawcą, ale powszechnie uważano go za męczennika, ponieważ przebywał na wygnaniu.
Początkowo był pochowany na cmentarzu św. Pryscylli w Rzymie. Potem relikwie zostały przeniesione do kościoła San Marcello al Corso w Rzymie, gdzie pozostają do dziś. W ikonografii Święty przedstawiany jest w stroju papieskim. Jego atrybutami są: dyscyplina, konie przy żłobie, osioł, ponieważ na wygnaniu musiał pracować jako pasterz.
Według panującej opowieści, w roku 1241, w dzień św. Marcelego, to jest 16 stycznia, Tatarzy obiegli miasto Racibórz. Wówczas pojawił się na obłokach św. Marceli. Oddziały przelękły się tego niezwykłego widoku i odstąpiły od miasta. Wdzięczni mieszkańcy ufundowali figurę papieża w kaplicy i na miejskim placu.
Modlitwa do św. Marcelego I
Wszechmogący, wieczny Boże, z Twoją pomocą święty Marceli, papież, aż do śmierci walczył w obronie wiary, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy z miłości ku Tobie cierpliwie znosili wszelkie przeciwności i ze wszystkich sił dążyli do ciebie, bo Ty jesteś prawdziwym życiem. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święty Marceli I jest patronem Raciborza, czeladników i stajennych.