ewangelista, postać biblijna
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
25 kwietnia
Życiorys św. Marka Ewangelisty
Święty Marek, zwany także Janem (Dz 13,5.13), był synem Marii, właścicielki jakiegoś jerozolimskiego domostwa, być może samego wieczernika oraz krewnym św. Barnaby (Kol 4,10). Prawdopodobnie ochrzcił go sam św. Piotr Apostoł (l P 4,13). Wśród apostołów dojrzewał do pracy misyjnej. Praca ta była dla niego niezwykłym wyzwaniem, ponieważ widzimy go najpierw u boku św. Pawła Apostoła w czasie jego pierwszej wyprawy misyjnej (Dz 13), a następnie u boku Piotra Apostoła jako „ucznia i tłumacza”. Znał doskonale całą treść nauczania Piotra, którą spisał w Ewangelii.
Tradycja podaje, że Piotr wysłał go do Egiptu jako biskupa Aleksandrii. Zakładał tam nowe gminy chrześcijańskie. Tam również poniósł śmierć męczeńską około 68 roku.
W IX wieku Wenecjanie przewieźli jego relikwie do swojego miasta, gdzie zbudowali mu wspaniałą bazylikę patriarchalną. Dzień św. Marka – 25 kwietnia – zbiegł się przypadkowo z procesją błagalną, praktykowaną od starożytnych czasów dla uproszenia u Boga dobrych urodzajów. Tak św. Marek stał się orędownikiem u Boga o dobrą pogodę i obfite plony. Jest on także patronem pisarzy, notariuszy, murarzy, szklarzy. Zwłaszcza notariusze widzą w nim swojego patrona. Był bowiem towarzyszem apostołów Pawła i Piotra, którym usługiwał: pisał dyktowane listy, tłumaczył nauki Piotra i pozostawił po sobie Ewangelię, w której chodziło mu o doprowadzenie czytelnika do wiary w Bóstwo Jezusa Chrystusa. W ikonografii Święty przedstawiany jest z księgą i w towarzystwie lwa.
Warto jeszcze dodać, że Kościół koptyjski uznaje Marka pierwszym patriarchą Aleksandrii i czci go jako świętego. Marek jest także świętym Kościoła ormiańskiego, prawosławnego, ewangelickiego oraz anglikańskiego.
Modlitwa do św. Marka Ewangelisty
Boże, Ty powierzyłeś świętemu Markowi Ewangeliście misję głoszenia Dobrej Nowiny, spraw, abyśmy dobrze korzystali z jego nauki i wiernie naśladowali Chrystusa. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.
Patronat
Święty Marek Ewangelista jest patronem Wenecji, Bergamo, Egiptu, pisarzy, notariuszy, murarzy, koszykarzy (wyplatających kosze z wikliny), szklarzy, hodowców bydła. Jest także orędownikiem o dobra pogodę i obfite plony.