dziewica
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
6 marca
Życiorys bł. Róży z Viterbo
Błogosławiona Róża urodziła się w 1233 roku w Viterbo, we Włoszech. Jej rodzice – Jan i Katarzyna, byli ubogimi rolnikami. Rodzina była bardzo religijna, co z pewnością przełożyło się na głęboką wiarę małej Róży, która w wieku 12 lat wstąpiła do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu.
Jednak przełomowy moment jej życia miał miejsce 5 lat później. Róża poważnie zachorowała. Swoje cierpienia ofiarowała za powodzenie wyprawy krzyżowej, na czele której stanął król francuski – św. Ludwik IX. Po cudownym wyzdrowieniu postanowiła swoje życie jeszcze bardziej poświęcić Chrystusowi. Czyniła to poprzez surowe praktyki pokutne, modlitwę oraz głoszenie Ewangelii na ulicach Viterbo. Trzymając w dłoni krzyż, publicznie wzywała do nawrócenia i pokuty. Było to niezwykle odważne i ryzykowne, ponieważ miasto znajdowało się wtedy we władaniu cesarza Fryderyka II.
Zachowanie Róży nie podobało się części mieszkańców Viterbo, szczególnie katarom i gibelinom (przeciwnikom papieża), którzy zmusili ją, aby z całą rodziną opuściła miasto. Pod koniec życia Róży, gdy Viterbo znalazło się w rękach papieskich, dziewczyna powróciła z wygnania. Pragnęła wstąpić do miejscowego klasztoru sióstr klarysek, jednak nie została do niego przyjęta. Przepowiedziała wówczas, że siostry będą zmuszone przyjąć ją po śmierci.
Róża z Viterbo zmarła 6 marca 1253 roku, mają zaledwie 20 lat. Papież Innocenty IV zarządził niebawem przeprowadzenie badań kanonicznych. Wspomniał także o możliwości budowy klasztoru pod jej wezwaniem. Dla uniknięcia takiej „konkurencji” klaryski postanowiły pochować Różę w swym kościele, gdzie jej ciało w stanie nienaruszonym spoczywa do dziś.
W 1457 roku po raz drugi rozpoczęto proces kanonizacyjny, ale znów go przerwano na skutek śmierci Kaliksta III. Mimo to Różę wprowadzono do Martyrologium Romanum, gdzie obecnie widnieje pod dniem 6 marca (dawniej 4 września). W 1922 roku Benedykt XV ogłosił ją patronką młodzieży żeńskiej Akcji Katolickiej.
W Viterbo, którego jest patronką co roku, 3 września wieczorem, urządza się procesję, w której są niesione relikwie bł. Róży, przechowywane w zmienianym corocznie, wysokim relikwiarzu. W miejscowym muzeum znajdują się takie relikwiarze-wieże, których wysokość dochodziła nawet do 30 metrów.
W ikonografii błogosławiona Róża z Viterbo przedstawiana jest w sukni tercjarskiej, opasanej sznurem, najczęściej z krzyżem w dłoni lub z Matką Bożą z Dzieciątkiem. Czasem przechodzi przez płomienie. Jej atrybutem są róże, korona z róż, dyscyplina.
Patronat
Błogosławiona Róża z Viterbo jest patronką miasta Viterbo oraz młodzieży żeńskiej Akcji Katolickiej.
Myśli bł. Róży z Viterbo
„Żyj tak, aby nie bać się śmierci. Dla tych, którzy dobrze żyją w świecie, śmierć nie jest przerażająca, lecz słodka i cenna”.
Modlitwa do bł. Róży z Vietrbo
Boże, który raczyłeś przez błogosławioną Różę, Twoją pokorną dziewicę, zwyciężyć Twoich wrogów, spraw, abyśmy także my, pokorni w Twojej obecności, pokonując wszelkie ziemskie przeszkody, osiągnęli Twoją chwałę w niebie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.