biskup
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
27 marca

Życiorys św. Ruperta z Salzburga
Święty Rupert z Salzburga żył na przełomie VII/VIII wieku. Pochodził z Nadrenii (obecnie Niemcy), z możnego rodu Robertynów, spokrewnionego z Karolingami, osiadłego w okolicach Wormacji. Był założycielem salzburskiej stolicy metropolitalnej i bawarskiej prowincji kościelnej, ale także fundatorem dwóch klasztorów, które należą do najstarszych ośrodków zakonnych w Niemczech. Tam też prawdopodobnie został biskupem misyjnym.
Początki jego działalności przypadają na czas panowania Childeberta III. Późniejsze życiorysy Ruperta opowiadają, że przebywając w Ratyzbonie i Lorch, nawrócił tam księcia Teodona. Historycy są jednak skłonni uznać to za legendę powstałą dla umocnienia prestiżu metropolii salzburskiej. Gdy przybył nad Salz, na ruinach dawnego rzymskiego miasta Juvanum założył klasztor św. Piotra, który jest najstarszym klasztorem Austrii.
Następnie założył żeński klasztor na wzgórzu zwanym po dziś dzień Nonnenberg, w którym jako ksienię osadził swą siostrzenicę św. Erentrudę. Podstawą materialną stała się darowizna księcia Teodona. Uczeni dyskutują, czy własną stolicę założył u św. Piotra, czy też osiadł na zamku. Był raczej biskupem wędrownym, jak u zarania naszych dziejów Bruno z Kwerfurtu.
Dalsza działalność Ruperta znana jest tylko częściowo. Wiemy, że założył Seekirchen am Wallersee oraz Maximilianszelle. Inne fundacje, przypisane mu później, oraz wyprawy misyjne do Panonii są raczej tworem legendy.
Rupert zmarł około 720 roku. Cześć zaczęto mu oddawać z chwilą, gdy jego iroszkocki następca, biskup Wirgiliusz, przeniósł 24 września 774 roku jego szczątki do wybudowanej przez siebie katedry salzburskiej. Najnowsze Martyrologium Romanum wspomina go 27 marca.
Modlitwa do św. Ruperta z Salzburga
Boże, Ty włączyłeś do grona świętych pasterzy świętego Ruperta, odznaczającego się wiarą, która zwycięża świat, i gorącą miłością ku Tobie, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy trwając w wierze i miłości, zasłużyli na udział w jego chwale. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.