kapłan, mnich
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
24 lipca
Wspomnienie w Polsce:
28 lipca
Życiorys św. Sarbela Makhlufa
Święty Sarbel (Szarbel lub Charbel) Makhluf urodził się 8 maja 1828 roku w Beka Kafra (Liban). Na chrzcie otrzymał imię Józef. Był synem ubogiego wieśniaka. Nauki pobierał w szkółce, która funkcjonowała dosłownie pod drzewami. W 1851 roku wstąpił do maronickich antonianów (baladytów). Przebywał najpierw w Maifuq, potem w Annaya, w klasztorze pod wezwaniem św. Marona (Mar Maroun).
Składając śluby zakonne, przybrał imię Sarbela, męczennika z Edessy. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1859 roku. Następnie powrócił do klasztoru św. Marona i przebywał tam przez następne szesnaście lat. W 1875 roku za przyzwoleniem przełożonych udał się do górskiej samotni. Spędził w niej 23 lata, które wypełnił pracą, umartwieniami i kontemplacją Najświętszego Sakramentu. Zmarł 24 grudnia 1898 roku. Do jego grobu przybywali nie tylko chrześcijanie ale także muzułmanie.
Już podczas ziemskiego życia odnotowano wiele cudów przypisywanych wstawiennictwu św. Sarbela. Przez 45 dni od pogrzebu z jego grobu promieniowało tajemnicze światło, które było widoczne w całej okolicy. Po otwarciu grobu okazało się, że ciało mnicha pozostało nienaruszone, a ponadto wypływała z niego tajemnicza ciecz oraz roznosił się wspaniały zapach.
Sarbela beatyfikował 5 grudnia 1965 roku, a następnie kanonizował 9 października 1977 roku papież Paweł VI. Nowe Martyrologium Romanum wspomina go w dniu 24 lipca.
Myśli św. Sarbela
„Bóg jest miłością. Bóg jest prawdą. Bóg jest prawdziwą miłością. Świat Boga jest światem miłości i prawdy, nie ma prawdy poza miłością. Człowiek nie jest spełniony bez miłości i nie doświadczy prawdy, będąc daleko od Boga.”
„Kierunek, który obierasz jest ważniejszy niż prędkość, z jaką się poruszasz. Jaki jest pożytek z prędkości i przyspieszenia, kiedy kierunek jest błędny? Nie zaczynaj niczego na ziemi, jeśli nie będzie to miało końca w Niebie, nie wybieraj takiej drogi na ziemi, która nie doprowadzi cię do Nieba.”
Czego uczy nas św. Sarbel Makhluf dziś?
Pięknie oddają to słowa wypowiedziane 5 grudnia 1965 roku przez papieża Pawła VI: Eremita z gór Libanu zaliczony zostaje do grona błogosławionych. (…) Właśnie ten błogosławiony zakonnik z Annaya powinien służyć nam za wzór, ukazując nam absolutną konieczność modlitwy, praktykowania cnót ukrytych i umartwiania siebie. Przyzywając więc wstawiennictwa św. Sarbela, ale tez naśladujmy jego piękne życie duchowe.
Modlitwa do św. Sarbela Makhlufa
Boże, tylko Ty jesteś święty i bez Ciebie nikt nie jest dobry, spraw za wstawiennictwem świętego Sarbela, abyśmy prowadzili życie prawdziwie chrześcijańskie i mogli oglądać Twoją chwałę w niebie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Modlitwa o udzielenie łaski
Panie nieskończenie święty i uwielbiony w twoich świętych, Ty natchnąłeś świętego Sarbela, mnicha i pustelnika, aby żył i umierał podążając drogą Jezusa Chrystusa, Ty dałeś mu siłę do oderwania się od świata, aby mógł odnieść nad nim zwycięstwo przez swoje cnoty mnicha i pustelnika – błagamy Cię o Twoją łaskę, abyśmy za przykładem św. Sarbela mogli kochać Cię i służyć Ci tak, jak on.
Boże Wszechmogący, który ukazałeś nam moc wstawiennictwa św. Sarbela przez liczne cuda i wsparcie, przez jego orędownictwo udziel nam łaski (wymienić prośbę). Amen.
Ojcze Nasz…., Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…
Ojcze Sarbelu, zostałeś obdarzony przez Boga gorliwą wiarą, mocną nadzieją, żarliwą miłością. Prosimy Cię, módl się o dar wiary, nadziei i miłości dla nas i dla naszych bliskich oraz nieprzyjaciół.
Modlitwa do św. Sarbela
Święty Ojcze Sarbelu, który wyrzekłeś się przyjemności światowych, i żyłeś w pokorze, i ukryciu, w samotności eremu, a teraz przebywasz w chwale nieba, wstawiaj się za nami. Rozjaśnij nasze umysły i serca, utwierdź wiarę i wzmocnij wolę. Rozpal w nas miłość Boga i bliźniego.
Pomagaj w wyborze dobra i unikania zła. Broń nas przed wrogami widzialnymi i niewidzialnymi i wspomagaj w naszej codzienności. Za Twoim wstawiennictwem wielu ludzi otrzymało od Boga dar uzdrowienia duszy i ciała, rozwiązania problemów w sytuacjach po ludzku beznadziejnych.
Wejrzyj na nas z miłością, a jeżeli będzie to zgodne z wolą Bożą, uproś nam u Boga łaskę, o którą pokornie prosimy, a przede wszystkim pomagaj nam iść codziennie drogą świętości do życia wiecznego. Amen.
Litania do św. Sarbela Makhlufa
Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison.
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze z Nieba Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty Boże,
Święta Trójco, jedyny Boże,
Święta Maryjo, Królowo Pustelników, módl się za nami.
Święty Sarbelu,
Święty Sarbelu, żyjący Cudzie Boga, umocnij naszą wiarę.
Święty Sarbelu, bohaterze pobożności, miłości i wiary,
Święty Sarbelu, czyste źródło zaspokajające wszelkie pragnienie,
Święty Sarbelu, lekarstwo uzdrawiające duszę i ciało,
Święty Sarbelu, hojny dawco, przepełniający wszystko,
Święty Sarbelu, pustelniku zdumiewającymi cudami słynący,
Święty Sarbelu, wzgardzicielu wszelkich bogactw tego świata,
Święty Sarbelu, baranku pokorny z sercem pełnym współczucia,
Święty Sarbelu, aromacie drogocenny przenikający świat,
Święty Sarbelu, wielki sługo Najświętszego Sakramentu i Najświętszej Maryi Panny,
Święty Sarbelu, przykładzie pobożności, zdumiewający dwugodzinnym dziękczynieniem po przyjęciu Ciała Chrystusa,
Święty Sarbelu, hojny dawco napełniający błogosławieństwami stworzenia,
Święty Sarbelu, wonne kadzidło cedrów Libanu,
Święty Sarbelu, światło oświecające Kościół Boży,
Święty Sarbelu, światłości wspaniała, którego grób przez 40 dni nadziemskim blaskiem jaśniał,
Święty Sarbelu, wdzięczny powierniku wysłuchujący próśb wiernych,
Święty Sarbelu, niewinny i posłuszny ponad wszelką chwałę,
Święty Sarbelu, biedaku kochający i przyjmujący z miłością każde cierpienie,
Święty Sarbelu, głosie wołający i budzący sumienia,
Święty Sarbelu, doskonały wzorze dany ludzkości naszego stulecia,
Święty Sarbelu, aniele w naturze człowieka,
Święty Sarbelu, bezcenny klejnocie zakonów,
Święty Sarbelu, skarbie nasz i wieczna chlubo.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
P: Módl się za nami święty Sarbelu, wielki pustelniku Boga.
W: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się
Boże, Ty św. Sarbela, kapłana i pustelnika porwałeś i zraniłeś pięknością Swojego Oblicza już tu na ziemi, przez co stał się mocarzem ducha i heroicznym wzorem modlitwy oraz pokuty. Dzięki Kościołowi, Mistycznemu Ciału Chrystusa był w nieustannym zjednoczeniu ze swoim Panem i z ludźmi, poprzez okazywane im miłosierdzie. Spraw, prosimy, abyś za jego wstawiennictwem zaszczepił w nasze serca zrozumienie dla ważności życia duchowego, pragnienie zadośćuczynienia oraz tego, co jest konieczne dla naszego uświęcenia i zbawienia, ponieważ nie potrafimy go tak doskonale naśladować w samotności, umartwianiu i sposobach uświęcania się. Wszechmocny, wieczny Boże, który dałeś nam w osobie św. Sarbela wzór, jak mamy nieustannie realizować i doceniać życie nadprzyrodzone, a także potrzebę pokory i wyrzeczenia się, racz nam udzielić za jego wstawiennictwem łaski (wymienić prośbę), o którą Cię prosimy. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.