biskup i męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
11 kwietnia
Wspomnienie w Polsce:
8 maja
Życiorys św. Stanisława ze Szczepanowa
Święty Stanisław według tradycji urodził się w Szczepanowie około roku 1030. Pochodził z bogatego rodu i dzięki temu po ukończeniu szkoły katedralnej mógł dalej kształcić się za granicą. Zdaniem niektórych badaczy przez pewien czas studiował w Paryżu, inni sądzą, że raczej w Liege w Belgii.
Po powrocie do kraju otrzymał godność kanonika krakowskiego, a w roku 1072 został biskupem Krakowa. Historycy do dziś spierają się, co było źródłem konfliktu między biskupem, a królem Bolesławem Śmiałym. Jedni sądzą, że Stanisław rozgniewał monarchę, zarzucając mu niemoralne życie i wstawiając się za uciskanymi poddanymi, inni zaś, że to polityczne konflikty i opór europejskich monarchów wobec działań papieża Grzegorza oraz przyłączenie Stanisława do antykrólewskiego spisku legły u podłoża sporu.
Niezależnie od przyczyn spór z panującym monarchą zakończył się dla Stanisława tragicznie. Podobno na początku 1079 roku biskup zagroził władcy ekskomuniką. Tego nie wiemy na pewno. Wiemy natomiast, że 11 kwietnia Stanisław, celebrujący właśnie Mszę u św. Michała na Skałce, został zabity przez królewską straż (według późniejszych przekazów śmiertelny cios miał zadać mu sam król). Wybuchł bunt, a król Bolesław uszedł z kraju i schronił się na Węgrzech. Władzę w Polsce przejął jego młodszy brat, Władysław Herman.
Pamięć o biskupie szybko zaś przemieniła się w cześć dla niego. Już na przełomie XI i XII wieku jego relikwie przeniesiono z kościoła na Skałce do katedry Wawelskiej. Po ponad stuletnich staraniach polskiego Kościoła papież Innocenty IV, 8 września 1253 roku, dokonał uroczystej kanonizacji Stanisława w bazylice św. Franciszka w Asyżu. Wspomnienie obchodzono w różnych terminach. Nowe Martyrologium Romanum wspomina go 11 kwietnia, natomiast w Polsce uroczystość św. Stanisława przypada na dzień 8 maja (na pamiątkę uroczystego podniesienia relikwii i ogłoszenia Stanisława świętym w Polsce, które miało miejsce właśnie 8 maja 1254 roku).
W ikonografii św. Stanisław ze Szczepanowa przedstawiany jest w stroju pontyfikalnym z pastorałem. Jego atrybutami są: miecz i palma męczeńska. Bywa także ukazywany z orłem – godłem Polski.
Modlitwa do św. Stanisława ze Szczepanowa
Wszechmogący Boże, święty Stanisław, biskup, nieustraszenie broniąc Twojej chwały, padł pod ciosami prześladowców, spraw, abyśmy za jego wstawiennictwem, aż do śmierci trwali w nienaruszonej wierze. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święty Stanisław ze Szczepanowa jest patronem Polski, archidiecezji: gdańskiej, gnieźnieńskiej, krakowskiej, poznańskiej, warszawskiej, diecezji: chełmińskiej, lubelskiej, płockiej, sandomierskiej, tarnowskiej, „chrześcijańskiego ładu moralnego”.