męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
4 listopada
Życiorys św. Agrykoli z Bolonii
Święty Agrykola był obywatelem rzymskim. Żył w Bolonii pod koniec III wieku, gdy chrześcijanie cierpieli z powodu prześladowań religijnych. Mimo, że pochodził z pogańskiej rodziny przyjął chrzest i w krótkim czasie stał się dla całej bolońskiej gminy wzorem pobożności i miłosierdzia. Nawet poganie darzyli go szacunkiem, a jego sługa i niewolnik św. Witalis postanowił dołączyć do wyznawców Chrystusa.
Agrykola dał mu wolność, udzielił mu wtedy wielu katechez i przygotował do chrztu. W tym czasie władzę objął cesarz Dioklecjan, który w chrześcijanach widział zagrożenie dla imperium i wydał przeciw nim edykty prześladowcze. Agrykola i Witalis znaleźli się wśród pierwszych uwięzionych bolońskich chrześcijan. Cesarscy urzędnicy, wiedząc jak wielkim szacunkiem cieszy się Agrykola, najpierw chcieli jego złamać. Nakazali legionistom, by wyciągnęli z tłumu zgromadzonych w amfiteatrze chrześcijan właśnie Witalista i poddali go torturom. Tak się stało, lecz Witalis mimo ogromnego bólu nie poddał się i do ostatnich chwil modlił się do Jezusa.
Prześladowcy mieli nadzieję, że wystraszą Agrykolę torturami jego sługi i dlatego wierzyli, że z łatwością skłonią go do oddania czci bóstwom imperium. Z tego powodu odroczyli jego przesłuchanie o kilka dni. W tym czasie nakłaniali Agrykolę, aby wyparł się wiary w Chrystusa i w ten sposób ocalił swoje życie, honor wobec świata i swoje dobra. Ale święty, umocniony przykładem Witalisa z odwagą głosił swą wiarę w Chrystusa oświadczając, że żadna siła tyranów nie skłoni go do oddawania czci fałszywym bóstwom.
Ostatecznie Agrykola został skazany na śmierć przez ukrzyżowanie. Miało to miejsce około 304 roku. Obaj męczennicy zostali pochowani w Bolonii. Pod koniec IV wieku biskup Mediolanu, święty Ambroży, wydobył szczątki Agrykoli i Witalisa i wtedy ich kult upowszechnił się w całym chrześcijaństwie. W V stuleciu konsekrowano w Rzymie kościół pod wezwaniem męczenników Agrykoli i Witalisa. Martyrologium Romanum wspomina obu męczenników w dniu 4 listopada. W ikonografii święty Agrykola przedstawiany jest jako szlachcic w tunice, z toporem, z mieczem, z palmą.
Modlitwa do św. Agrykoli z Bolonii
Wszechmogący, wieczny Boże, z Twoją pomocą święty Agrykola aż do śmierci walczył w obronie wiary, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy z miłości ku Tobie cierpliwie znosili wszelkie przeciwności i ze wszystkich sił dążyli do Ciebie, bo Ty jesteś prawdziwym życiem. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.