męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
17 lutego
Życiorys św. Teodora Tiro
Święty Teodor Tiro jest postacią mało znaną. Prawdopodobnie urodził się w Euchaicie (Azja Mniejsza). Wiemy, że był zwykłym szeregowcem (tiro) w armii cesarza Maksymiliana. Gdy wybuchło prześladowanie był przesłuchiwany i namawiany do wyrzeczenia się wiary w Chrystusa. Ten jednak tego nie uczynił. Co więcej, podpalił świątynię pogańską w Amasei, za co został w okrutny sposób zamęczony w 306 roku.
Warto, też zaznaczyć, że w późniejszych przekazach o Teodorze pojawiły się typowe wątki legendarne. Uczyniono z niego pogromcę smoka oraz oficera, a nawet generała armii cesarskiej (strateletes). A ponieważ czczono go także w Heraklei, tam również umiejscowiono jego męczeństwo i tak powstało wkrótce dwóch świętych Teodor Tiro i Teodor Strateletes – zamiast jednego autentycznego. Rozwój kultu był też niezwykły. Wystarczy wspomnieć, że Euchaitę przemianowano w 972 roku na Theodoropolis (obecnie Awkat), a w samym Konstantynopolu było około piętnastu kościołów dedykowanych świętemu. Takie kościoły pojawiły się także na Zachodzie, np. w Rzymie i w Wenecji. Z czasem Teodor został także kawalerzystą, wspomożycielem w walkach konnicy. Wspominano go w rozmaitych terminach, zwłaszcza 7, 16 i 17 lutego oraz 9 listopada.
Nowe Martyrologium Romanum wspomina go 17 lutego słowami: W Amasea w Hellespont w Turcji, wspomnienie św. Teodora Tiro, który w czasach cesarza Maksymiliana za wyznanie wiary chrześcijańskiej został surowo pobity i uwięziony, a następnie skazany na spalenie. Święty Grzegorz z Nyssy uczcił zasługi tego świętego wspaniałą mową.
Modlitwa do św. Teodora
Wszechmogący, wieczny Boże, z Twoją pomocą święty Teodor aż do śmierci walczył w obronie wiary, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy z miłości ku Tobie cierpliwie znosili wszelkie przeciwności i ze wszystkich sił dążyli do Ciebie, bo Ty jesteś prawdziwym życiem. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.