apostoł, męczennik
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
28 października
Życiorys św. Szymona Apostoła
Święty Szymon Apostoł jest chyba najmniej znaną postacią z grona Dwunastu. Pierwotna tradycja chrześcijańska potwierdza, że był bratem Apostołów – św. Jakuba Młodszego i św. Judy Tadeusza. W Martyrologium Romanum, pod datą 28 października czytamy: W Persji wspomnienie śmierć świętych apostołów Szymona Kananejczyka i Tadeusza, nazywanego także Judą. Szymon głosił Ewangelię w Egipcie, a Tadeusz w Mezopotamii. Następnie obaj przybyli do Persji, a nawróciwszy bardzo wielu do Chrystusa, zakończyli życie śmiercią męczeńską.
Ewangeliści Mateusz (10,4) i Marek (3,18), dali Szymonowi przydomek Kananejczyk, co znaczy mniej więcej gorliwy. Stąd wysuwa się czasem wniosek, że Szymon był entuzjastą religijnym. Święty Łukasz przydomek ten podaje w przekładzie greckim Zelotes. Być może Szymon był wcześniej członkiem stronnictwa zelotów, o których pisze historyk Józef Flawiusz.
Szymon Apostoł swoje liturgiczne wspomnienie, dzieli z apostołem Judą Tadeuszem. Relikwie Szymona mają znajdować się w Rzymie, w bazylice świętego Piotra, oraz Tuluzie. W ikonografii Apostoł – w sztuce wschodniej – przedstawiany jest z krótkimi włosami lub łysy, natomiast – w sztuce zachodniej – ma dłuższe włosy i kędzierzawą brodę. Jego atrybutami są: księga, kotwica, palma i piła (drewniana), którą miał być rozcięty, topór, włócznia.
Patronat
Święty Szymon Apostoł jest patronem diecezji siedleckiej, farbiarzy, garncarzy, spawaczy, drwali, kurierów.
Modlitwa do św. Szymona Apostoła
Boże, Ty nas doprowadziłeś do poznania Twojego imienia przez nauczanie świętych Apostołów, spraw za wstawiennictwem świętego Szymona, aby Twój Kościół stale wzrastał, pociągając do wiary nowe narody. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.