opat
Wspomnienie w Martyrologium Romanum:
1 stycznia
Życiorys św. Wilhelma z Dijon
Święty Wilhlem urodził się w 962 roku w rodzinnym zamku na wyspie San Giulio, niedaleko Novary (Włochy). W tym samym roku jego ojciec bronił zamku przed przeważającymi siłami cesarza Ottona. Obrońcy w końcu musieli się poddać na honorowych warunkach, a cesarz został ojcem chrzestnym nowo narodzonego Wilhelma. Gdy ten miał siedem lat rozpoczął naukę w klasztornej szkole, a następnie został mnichem w klasztorze św. Michała w Locedio (niedaleko Vercelli).
W roku 987 przeszedł za św. Maiolusem do opactwa w Cluny, skąd po półtora roku wysłano go do klasztoru św. Saturnina w celu przeprowadzenia w nim potrzebnej reformy. Po powrocie, 7 lutego 992 roku, na prośbę biskupa Brunona z Langres, św. Maiolus wysłał Wilhelma razem z 12 zakonnikami do klasztoru św. Benigna w Dijon.
Tu Wilhelm przyjął święcenia kapłańskie i opackie, rozwijając działalność przy duchowej i materialnej odbudowie klasztoru. Uczynił klasztor wzorem i nowym macierzystym klasztorem dla Burgundii, Normandii i Lotaryngii. Z jego czasów ocalały budynki obok obecnej katedry, z okrągłą kryptą i klasztornym refektarzem. Wiele podróżował promując reformy z Cluny. Przyznaje się, że to właśnie Wilhelm zainspirował św. Odylona w jego poszukiwaniach idealnej reformy. Wilhelm reaktywował klasztor w Fecamp na normandzkim wybrzeżu, który miał olbrzymi wpływ na religijne życie w Anglii. Zmarł 1 stycznia 1031 roku w Fecamp.
Czego uczy nas św. Wilhelm z Dijon dziś?
Jakże często się skarżymy, że mamy dużo obowiązków, pracy i że brakuje nam już czasu na modlitwę, czytanie Pisma św., czy niedzielną Eucharystię. Tymczasem święty Wilhelm uczy nas harmonijnego życia duchowego i materialnego. Odbudowa klasztoru i reformy, które wprowadzał, nie odciągały go od wzrastania w świętości. Popatrzmy na swoje codzienne życie i zweryfikujmy na co tak naprawdę ucieka nam najwięcej czasu? Może wtedy znajdziemy chwilę dla Boga?
Modlitwa do św. Wilhelma
Boże, Ty nam dałeś w świętym Wilhelmie, opacie, wzór ewangelicznej doskonałości, spraw, abyśmy wśród zmiennych kolei życia całym sercem umiłowali sprawy niebieskie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Patronat
Święty Wilhelm jest patronem archidiecezji Dijon i miasta Dijon.